| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Drobne naprawy > Skutki zapowietrzenia układu chłodzenia

Skutki zapowietrzenia układu chłodzenia

Układ chłodzenia jest niezbędny do pracy silnika, który generuje ogromne ilości ciepła. Motor wymaga jednak pewnej stałej temperatury dla efektywnej pracy. Podpowiadamy, jakie mogą być skutki zapowietrzenia układu chłodzenia.

Silnik potrzebuje stałej temperatury, aby pracować wydajnie. Nie może ona być zbyt niska, ani zbyt wysoka. Gdy silnik jest zimny, zużywa więcej paliwa, działa w tak zwanym systemie „ssania”. W dodatku olej silnikowy również wymaga pewnych warunków, aby zapewnić silnikowi poprawne smarowanie. W zbyt niskiej temperaturze może być zbyt gęsty, w zbyt wysokiej za rzadki i w efekcie może spowodować uszkodzenie silnika. Jeśli układ chłodniczy nie będzie sprawny, spowoduje przegrzanie się silnika.

Zobacz również: Jak działa zasilanie silnika gazem?

Układ chłodzenia działa wykorzystując powierzchnię chłodnicy, w której się znajduje. Płyn wędrując licznymi kanalikami ma wciąż kontakt z ich ściankami, które z kolei są chłodzone przez wiatrak lub pęd powietrza. Jeśli w układzie znajduje się powietrze, powierzchnia zetknięcia będzie zbyt mała i układ może działać mniej wydajnie. Oznacza to, że raz na jakiś czas płyn będzie się przegrzewał, co może prowadzić również do przegrzania silnika i nieodwracalnych jego uszkodzeń. Nie powinniśmy doprowadzać do sytuacji, w której silnik przegrzeje się. Jeśli zaobserwujemy taką tendencję, powinniśmy niezwłocznie odpowietrzyć układ, a w razie zbyt wysokiej temperatury nie wolno kontynuować jazdy przed uprzednim ostudzeniem motoru.

Zobacz również: Jaka jest rzeczywista moc silnika?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK