| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Drobne naprawy > Jak samodzielnie naprawić szybę w samochodzie?

Jak samodzielnie naprawić szybę w samochodzie?

Czy naprawa szyby domowym sposobem jest możliwa do zrealizowania? W jakich przypadkach opłacalna jest własnoręczna naprawa, a w których kupno nowej szyby jest dużo lepszym rozwiązaniem?

Nie zawsze naprawa szyby w warunkach domowych jest możliwa do wykonania. Nawet jeśli uda nam się ją pomyślnie przeprowadzić to nie mamy gwarancji, że pod wpływem przenoszenia obciążenia nie zacznie znów pękać. Dotyczy to głównie szyby przedniej. Własnoręczna naprawa ma racje bytu szczególnie w przypadku uszkodzeń punktowych. Każdy rodzaj pęknięć szyby wymaga użycia specjalistycznych narzędzi i jest dość żmudnym procesem.

Uszkodzenia punktowe wymagają wypełnienia ubytków żywicą. Przedstawimy teraz krok po kroku proces naprawy tego rodzaju uszkodzeń. Naprawę musimy zacząć od dokładnego oczyszczenia uszkodzonego miejsca. Aby to osiągnąć będziemy musieli użyć podciśnienia. Następny krok to już wypełnienie miejsca żywicą i utwardzenie ubytków za pomocą promieni UV. Ostatnia rzecz jaką możemy zrobić to wypolerowanie powierzchni do momentu, aż jej powierzchnia będzie przejrzyście gładka.

Zobacz również: Jak wymienić lusterka wsteczne?

W przypadku pęknięć sprawa wygląda analogicznie. Jest to jednak trochę trudniejsze zadanie, gdyż aby zapobiec dalszemu pękaniu szyby, musimy dokonać nawiercenia na końcach pęknięć. Ten zabieg powoduje zmniejszenie obciążenia i jego rozkład. Skutkiem tych czynności jest brak postępowania dalszych pęknięć. Następna część naprawy przebiega tak samo jak w przypadku naprawy uszkodzeń punktowych. Po dokładnym wypolerowaniu szyba odzyskuje dawną powierzchnię.

Po przeanalizowaniu procesów naprawy szyby domową techniką, często zadajemy sobie pytanie czy rzeczywiście jest to warte zachodu. Wszystko zależy na pewno od rozmiaru zniszczenia. Jeśli uszkodzenie jest niewielkie to istnieje duża szansa na pomyślne naprawienie szyby domowym sposobem. Drugą kwestią jest wykonanie procesu naprawy poprawnie i z użyciem odpowiednich narzędzi. Musimy wziąć pod uwagę fakt, że w razie braku potrzebnych narzędzi, będziemy musieli wypożyczyć specjalistyczny sprzęt, co łączy się również z dużymi kosztami.

Jeśli natomiast lubimy majsterkować i jesteśmy dobrze wyposażeni, posiadamy gruntowną wiedzę i predyspozycje do wykonania odbudowy szyby to będzie to dla nas na pewno opłacalne. Jeśli naprawa się powiedzie to nie dość, że unikniemy przymusowej wizyty w serwisie, to jeszcze będziemy odczuwać satysfakcję, że udało nam się samodzielnie naprawić szybę. Istnieje wiele typów uszkodzeń szyb, które automatycznie wykluczają samodzielna naprawę i wymagają kupna nowej szyby. Często koszt nowej szyby jest niewspółmiernie mniejszy od próby jej naprawy.

Zobacz również: Wymiana zbitego lusterka

Najbardziej popularne typy pęknięć szyb to tzw. „bycze oko” – czyli powstawanie kółek na powierzchni o regularnym kształcie i o średnicy od 5 do 15 mm. Gwiazdka to mikropęknięcia objawiające się „promyczkami”, które rozchodzą się od miejsca uderzenia do ok. 10 mm. Wyróżniamy również pęknięcia o nazwie „pół byczego oka” , które są typem rozbicia opisanego powyżej. Uszkodzenia , które łączą różne typy pęknięć są nazywane

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Anna Leszczyńska

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK