| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Drobne naprawy > Wymiana oleju w skrzyni biegów

Wymiana oleju w skrzyni biegów

Większość kierowców zapomina o potrzebie wymiany, bądź sprawdzaniu stanu oleju przekładniowego, mając na względzie zalecenia producentów pojazdów.

W większości książek obsługi znajdziemy w tabelach informacje, iż wymiany oleju przekładni manualnych się nie przewiduje, bądź następuje przy bardzo dużych przebiegach, jeżeli auto jest wykorzystywane w tzw. „trudnych warunkach” – eksploatacja jako taksówki, karetki, itd. Inaczej ma się sprawa w automatycznych skrzyniach biegów.

Są one bardziej wymagające i wymiany oleju dokonujemy, w zależności od zaleceń producenta, przy przebiegach wahających się od 50 do ok 100 tys. km.

W przekładniach manualnych optymalny poziom to taki, w których lustro oleju jest na poziomie korka wlewowego. W skrzyniach biegów automatycznych zazwyczaj mamy do czynienia z bagnetem, przypominającym ten do sprawdzana stanu oleju silnikowego. Częstsze wymiany oleju w skrzyniach automatycznych spowodowane są między innymi tym, iż podczas zlewania zużytego oleju, ok. 40% pozostaje nadal w magistrali olejowej przekładni. Korek spustowy jak i wlewowy znajdują się w większości aut w dolnych okolicach skrzyni biegów, dlatego też niezbędne jest uniesienie auta, aby dokonać kontroli bądź wymiany oleju.

Zobacz również: Jak dbać o sprzęgło?

W zależności od tego czy mamy do czynienia ze skrzynią automatyczną czy też manualną, używamy różnych typów olejów. Oleje klasyfikowane są wg klas jakościowych (API) oraz lepkościowych (np. 75W90). Skrzynie automatyczne, z reguły, wymagają stosowania oleju typu ATF. Przy doborze oleju przekładniowego należy się ściśle stosować do zaleceń producentów, aby zapewnić przekładni jak najdłuższy żywot.

Zobacz również: Dlaczego silnik ma za wysoką temperaturę i jak to naprawić?

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Chmielniak

Specjalista prawa karnego gospodarczego, autor bloga Białe kołnierzyki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »