| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie łańcuchem dostaw > Umowa toolingu a przychód

Umowa toolingu a przychód

Nieodpłatne udostępnienie przez kontrahenta urządzeń, w celu wykonywania świadczeń na jego rzecz nie prowadzi do powstania przychodu z nieodpłatnych świadczeń.

Jedną z kategorii przychodów osób prawnych, stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako ustawa o PDOP), jest wartość świadczeń otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie.

Odwiedź nasz serwis Logistyka

Przepisy ustawy o PDOP oraz innych ustaw podatkowych nie określają jednak w precyzyjny sposób, co należy rozumieć pod pojęciem nieodpłatnych świadczeń. Opierając się na dostępnych interpretacjach organów podatkowych oraz orzeczeń sądów administracyjnych uznać można, iż przez nieodpłatne świadczenie, w kontekście przywołanej regulacji, rozumie się te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest nieodpłatne (niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu) przysporzenie w majątku tej osoby, mające konkretny wymiar finansowy. Powstanie przychodu z nieodpłatnych świadczeń upatruje się zatem w sytuacji, w której podatnik otrzymuje bez obowiązku świadczenia wzajemnego rzeczy, prawa i inne świadczenia bądź też możliwość korzystania z tych rzeczy lub praw.

Umowa toolingu a przychód

Na mocy umowy toolingu dochodzi do bezpłatnego udostępnienia przez zlecającego maszyn, urządzeń bądź innych składników majątku w celu wykorzystania tych przedmiotów wyłącznie do wykonania określonych świadczeń na jego rzecz. Przekazanie składników majątku nie wiąże się zatem z uzyskaniem przez zleceniobiorcę praw do swobodnego rozporządzania otrzymanym majątkiem. Jednocześnie, zapewnienie przez kontrahenta środków niezbędnych do realizacji świadczeń na jego rzecz wpływa na sposób kalkulacji wynagrodzenia przysługującego z tytułu wykonania świadczenia.

W oparciu o powyższe okoliczności, nie można uznać, że uzyskanie przez podatnika urządzeń, maszyn bądź innych przedmiotów w ramach umowy toolingu wymaga rozpoznania przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia. Przekazanie ww. składników majątkowych nieodzownie wiąże się bowiem z realizacją świadczenia wzajemnego w ramach prowadzonej współpracy. Jak podkreślił Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 30.11.2009 r. (znak IBPBI/2/423-1022/09/AP): "nie można mówić o nieodpłatnym świadczeniu w sytuacji, w której z samych warunków przetargu wynikało, iż jego przedmiotem są „same usługi przewozowe”, a tabor niezbędny do ich realizacji zapewnia zamawiający. Fakt ten, w powiązaniu z ograniczeniami dotyczącymi możliwości wykorzystania środków transportu na inne cele niż wskazane w umowie jednoznacznie wskazuje, iż w przedmiotowym stanie faktycznym Spółka nie otrzymała nieodpłatnego świadczenia, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych." Stanowisko to znajduje potwierdzenie również w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 28.09.2015 r. (znak IBPB-1-2/4510-267/15/AK) oraz w interpretacji indywidulanej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 18.12.2013 r. (znak ILPB3/423-449/13-2/PR).

Tekst: Aleksandra Kołc, Konsultant Podatkowy ECDDP Sp. z o.o.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK