REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Maszyny wykorzystywane w sadownictwie

Maszyny wykorzystywane w sadownictwie
Maszyny wykorzystywane w sadownictwie
STILL

REKLAMA

REKLAMA

Właściciele sadów potrzebują zróżnicowanych maszyn na różnym etapie produkcji. Jakie maszyny są wykorzystywane przez sadowników?

Jak donosi Światowe Stowarzyszenie Producentów Jabłek i Gruszek, w ubiegłych latach przez magazyny rodzimych sadowników przepływało nawet 2,5 mln ton jabłek. Taki wynik stawiał nasz kraj na czele unijnego zestawienia sadowniczych potęg. Sprawne operowanie tak dużymi wolumenami produkcji i sprzedaży wymaga szeregu specjalistycznych maszyn.

REKLAMA

Zobacz też: Wydatki na bezpieczeństwo, a wzrost efektywności w logistyce

Maszyny wykorzystywane do zbioru owoców

REKLAMA

Zakup maszyn rolniczych był jednym z trzech najczęściej wymienianych przez respondentów badania „Polska Wieś i Rolnictwo 2013” sposobem wykorzystania funduszy otrzymanych przez rolników w ramach płatności bezpośrednich. Potrzebę usprawnienia procesów produkcji można wiązać ze wzrostem liczby wielkopowierzchniowych gospodarstw i ich postępującą profesjonalizacją.

Sadownicy mechanizują dziś działania na każdym etapie - poczynając od zbioru owoców. W przypadku jabłek deserowych, wykorzystuje się maszyny wyposażone w mobilne platformy. Stojący na nich pracownicy umieszczają zrywane jabłka na przenośnikach taśmowych, z których trafiają one do napełniarki i dalej – do pojemników zbiorczych.

Nieco inaczej przebiega proces zbioru owoców przemysłowych. Zastosowanie znajdują tu kombajny wyposażone w wałek z gumowymi łopatami, zgarniającymi spady pod kosz zbierający. Po wyczyszczeniu z trawy i liści specjalnymi szczotkami, jabłka trafiają na taśmę i do skrzyniopalet.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Opakowania tekstylne - sposób na ochronę sprzętu AGD?

W magazynie - tradycyjnie

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z jabłkami deserowymi czy przemysłowymi, w dalszym transporcie ładunku wykorzystuje się wózki widłowe. – Popularnością wśród sadowników cieszą się przede wszystkim pojazdy elektryczne – mówi Tobiasz Jakubczak, specjalista ds. produktu STILL Polska. – Najczęściej wybierane są modele serii RX 20 z udźwigiem do 2 ton. Wykorzystanie pojazdów akumulatorowych gwarantuje, że produkty spożywcze nie będą miały kontaktu ze spalinami. Maszyny przeznaczone do pracy w sadownictwie zazwyczaj doposaża się w ogumienie terenowe i obrotnicę, umożliwiającą efektywne przesypywanie jabłek ze skrzyniopalet do większych pojemników – wyjaśnia Tobiasz Jakubczak.
Uniwersalne podnośniki ciągnikowe pozwalają przeprowadzić ogół niezbędnych działań związanych z transportem jabłek w mniejszych gospodarstwach rolnych. Działający na większą skalę sadownicy, posiadający własne magazyny i chłodnie, korzystają również z bardziej specjalistycznego sprzętu.

Zobacz też: Nieodpłatne świadczenia w rozumieniu orzeczenia TK z dnia 8 lipca 2014 r.

W swych chłodniach i sortowniach, najwięksi producenci owoców wykorzystują do transportu i sztaplowania skrzyniopalet wózki podnośnikowe. – Zastosowanie znajdują tu elektryczne wózki wysokiego podnoszenia – mówi Tobiasz Jakubczak ze STILL Polska. – Nie wymagają dodatkowej wentylacji magazynu. Pozwalają również na spiętrzanie ładunku na kilku poziomach, co przekłada się na oszczędność powierzchni – dodaje.
Z sortowni i magazynów owoce trafiają, najczęściej transportowane przy użyciu opisanego wyżej sprzętu, na ciężarówki rozwożące je po całym kraju – do przetwórców, sklepów i do konsumentów. A jak wynika z badań ARC Rynek i Opinia, czeka na nie bardzo wielu z nas – w ciągu ostatnich 12 miesięcy po jabłka i ich przetwory sięgnęło 94% Polaków. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wysiłek sadowników i pomoc maszyn.

Źródło: Materiały prasowe STILL

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

REKLAMA