REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korekta zaliczek na podatek dochodowy w czasie roku i po złożeniu zeznania a odsetki od zaległości podatkowych.

Korekta zaliczek na podatek dochodowy w czasie roku i po złożeniu zeznania a odsetki od zaległości podatkowych. © Minerva Studio - Fotolia.com
Korekta zaliczek na podatek dochodowy w czasie roku i po złożeniu zeznania a odsetki od zaległości podatkowych. © Minerva Studio - Fotolia.com
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji wraz z uzasadnieniem przyczyn korekty i zapłaty w całości, w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty, zaległości podatkowej, można zastosować obniżoną stawkę odsetek za zwłokę - obecnie wynoszą one 7,5%.

REKLAMA

W zakresie naliczania odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych, należy wskazać na przepisy ustawę z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa. Z tej ustawy wynika bowiem obowiązek podatników do uiszczania odsetek od zaległości podatkowych, których stawka jest równa sumie 200% podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, ustalanej zgodnie z przepisami o Narodowym Banku Polskim, i 2%, z tym że stawka ta nie może być niższa niż 8%. Obecnie stawka odsetek za zwłokę to 10%.
W przypadku złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji wraz z uzasadnieniem przyczyn korekty i zapłaty w całości, w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty, zaległości podatkowej, można zastosować obniżoną stawkę odsetek za zwłokę - obecnie wynoszą one 7,5%.

REKLAMA

Odsetki za zwłokę nalicza się również w odniesieniu do nieuregulowanych w terminie płatności zaliczek na podatek dochodowy, w części przekraczającej wysokość podatku należnego. Tym samym również niezapłacona w terminie płatności zaliczka na podatek zostanie obciążona odsetkami od zaległości podatkowych.
Odsetki za zwłokę naliczane są od dnia następującego po dniu upływu terminu płatności podatku. W odniesieniu do zaliczek na podatek dochodowy uwzględniając, iż termin płatności zaliczek co do zasady (wyłączając zaliczki kwartalne) przypada na 20 dnia danego miesiąca za miesiąc poprzedni – początkowym terminem naliczania odsetek będzie 21 dzień danego miesiąca (w odniesieniu do zaliczki za miesiąc poprzedni). Wyjątkiem może być sytuacja, w której 20 dzień danego miesiąca przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy. W takim przypadku ustawowy termin płatności podatku ulega przesunięciu na najbliższy dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy. W takim przypadku termin początkowy naliczania odsetek ulega zatem przesunięciu.
Taką sytuację będziemy mieli w odniesieniu do zaliczki za marzec 2014 r. kiedy to ustawowy termin płatności zaliczki przypada na niedzielę 20 kwietnia (niedziela), z kolei 21 kwietnia to dzień świąteczny (ustawowo wolny od pracy). Tym samym termin płatności zaliczki za miesiąc marzec 2014 r. upływa 22 kwietnia. Tym samym w przypadku nieuregulowania zaliczki za marzec w powyższym terminie będzie to skutkowało naliczeniem odsetek od zaległości podatkowych, liczonych od dnia 23 kwietnia. 

Korekta zaliczek na podatek dochodowy, gdy ma miejsce w trakcie roku, powoduje naliczenie odsetek do dnia ich zapłaty. 

W zakresie końca okresu naliczania odsetek należy wskazać na przepisy wykonawcze, przedmiotowej kwestii nie reguluje bowiem bezpośrednio Ordynacja podatkowa. W tym zakresie należy odnieść się do rozporządzenia wydanego przez Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2005 r. w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, a także zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach. Zgodnie z jego postanowieniami, odsetki za zwłokę są naliczane m.in. do dnia zapłaty. Jeżeli zatem zaległa zaliczka zostanie wpłacona przez podatnika w trakcie roku podatkowego – odsetki naliczane będą do dnia jej zapłaty. 

Po upływie roku podatkowego odsetki należy liczyć do dnia złożenia zeznania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zgodnie z regulacjami ustawy o podatku dochodowym podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym i we wskazanym w ustawie terminie wpłacić podatek. W złożonym zeznaniu podatnik uwzględnia (dokonuje rozliczenia) ustalonych zaliczek, które po złożeniu zeznania przekształcają się w zobowiązanie wynikające z zeznania rocznego (podatek wynikający z zeznania).

Zgodnie z § 4 pkt. 7 przywołanego rozporządzenia, odsetki za zwłokę są naliczane do dnia złożenia zeznania (włącznie z tym dniem) za rok podatkowy lub inny okres rozliczeniowy, a w przypadku niezłożenia zeznania w terminie, na ostatni dzień terminu złożenia zeznania - od nieuregulowanych w terminie płatności w całości lub w części zaliczek na podatek dochodowy.

Tym samym podatnik nalicza odsetki od zaległych zaliczek od dnia następującego po dniu, w którym upływa terminu ich płatności, do dnia złożenia zeznania podatkowego (ewentualnie do dnia upływu terminu złożenia zeznania, w przypadku nie złożenia zeznania w terminie). Od momentu bowiem złożenia zeznania podatkowego (upływu terminu do jego złożenia) zaliczki na podatek dochodowy tracą swój byt a podatnik odpowiada za zaległości nie w płatności zaliczek na podatek, lecz samego podatku. W tej sytuacji odsetki od zaliczek na podatek dochodowy nie mogą się „nakładać” w czasie z odsetkami od zaległego podatku wynikającego z zeznania podatkowego. Zaliczki po złożeniu zeznania przekształcają się w zobowiązanie wynikające z zeznania podatkowego. W przypadku nie uregulowania zobowiązania podatkowego wynikającego z zeznania odsetki od zaległości podatkowych – od kwoty podatku wynikającego z zeznania podlegają dalszemu naliczaniu, aż do dnia zapłaty zaległej kwoty podatku.

Tekst: Tomasz Musialski, Konsultant Podatkowy w Dziale Podatków Bezpośrednich ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

REKLAMA