| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie łańcuchem dostaw > Zrównoważona logistyka na przykładzie Procter & Gamble

Zrównoważona logistyka na przykładzie Procter & Gamble

Zrównoważona logistyka wiąże się z efektywniejszym wykorzystaniem dostępnych rozwiązań z zakresu logistyki oraz wprowadzaniem optymalizacji.

Długoterminowa Wizja Zrównowazonego Rozwoju, która nadaje kierunek działaniom firmy w tym zakresie obejmuje trzy obszary: produkty, produkcję i logistykę oraz zaangażowanie społeczne. W każdym z tym obszarów, realizację wizji wspierają konkretne cele, które firma planuje osiągnąć do 2020 roku. Cele z zakresu produkcji i logistyki zakładają zmniejszenie do 2020 roku o dodatkowe 20% zużycia energii, wody, emisji CO2 oraz ilości wytwarzanych odpadów na jednostkę produkcji. W dziedzinie tranportu, P&G do 2020 roku zamierza także zredukować transport pojazdami ciężarowymi o 20% na jednostkę produkcji w stosunku do wielkości z roku 2010.

Ważnym elementem działań związanych ze zrównoważonym transportem jest transport intermodalny. W ramach takiego podejścia do transportu i logistyki, P&G na coraz szerszą skalę wykorzystuje kolej. Firma zadecydowała o znacznym zwiększeniu udziału kolei w transporcie swoich produktów w Europie z 10% tonokilometrów w 2008 roku do 30% w roku 2015. Realizowane przez firmy zbliżają ją do osiągnięcia tego celu – już w 2012 roku udział transportu kolejowego sięgnął 28% tonokilometrów. To oznacza, że na drogi Europy, w tym Polski, wyjechało 70 000 tysięcy ciężarówek mniej, co przełożyło się na zmniejszenie emisji CO2 o 33 tysiące ton.
W ramach zwiększania wykorzystania transportu intermodalnego, Procter & Gamble otworzyła kolejowy korytarz Warszawa – Duisburg, łączący fabryki P&G w Łodzi (Gillette) i Warszawie (Pampers) z innymi lokalizacjami w Europie (Niemcy, Belgia, Francja, Wielka Brytania). W 2012 roku korytarz osiągnął założoną przepustowość – ok. 2400 kontenerów rocznie i przyczynił się do redukcji emisji CO2. W przyszłości korytarz zostanie wydłużony o kolejne połączenia z zakładami P&G w Europie Środkowej, w tym z fabryką kosmetyków do pielęgnacji skóry w Aleksandrowie Łódzkim. 

Zrównoważony rozwój w transporcie i logistyce P&G to nie tylko transport intermodalny. To także ograniczenie do minimum pustych przebiegów poprzez optymalizację załadunku kontenerów, czyli jednoczesny przewóz lekkich i ciężkich produktów pozwalający na optymalne wykorzystanie przestrzeni. Dzięki takim rozwiązaniom, limit kontenera wykorzystywany jest nawet w ponad 80%. P&G nawiązuje nawet współpracę z partnerami zewnętrznymi do wspólnego transportu towarów. Jednym z przykładów takiego działania jest partnerstwo z Tupperware. Wdrażanie optymalnych rozwiązań logistycznych jest możliwe tylko przy współpracy z organizacjami branżowymi (jak np. Instytut Logistyki czy Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych), a także organami rządowymi.
Strategia zrównoważonego rozwoju P&G w dziedzinie logistyki przynosi firmie wymierne efekty. Zastosowanie transportu intermodalnego, redukcja opakowań oraz odpowiedni sposób załadunku prowadzą do zmniejszenia liczby samochodów ciężarowych, a co za tym idzie, ograniczenie emisji CO2. Warto podkreślić, że zrównoważona logistyka nie wymaga kompromisów w zakresie efektywności. Przyjazne dla środowiska rozwiązania przynoszą także wymierne oszczędności, a czas transportu czy terminowość pozostają na tym samym poziomie. 

Źródło: Materiały prasowe Procter & Gamble

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK