| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie łańcuchem dostaw > Jakie są podstawowe fazy realizacji projektu logistycznego

Jakie są podstawowe fazy realizacji projektu logistycznego

Czym jest projekt logistyczny? Jakie są etapy jego realizacji. O tym w artykule Tomasza Dobczyńskiego.

Faza czwarta - realizacja

Czwartą fazą jest faza realizacji, w której zespół zaczyna realizować plan projektu. Prawidłowo zrealizowane dwie poprzednie fazy w tym miejscu zaczynają procentować. Kierownik lub Kierownicy projektu koordynują prace, pilnują, aby wyznaczone punkty kluczowe były planowo osiągane. W naszym przykładzie realizacja następuje poprzez wysłanie zapytania ofertowego do wybranej grupy dostawców, analiza otrzymanych ofert, utworzenie krótkiej listy, spotkania z przedstawicielami dostawców z krótkiej listy, wybór najkorzystniejszej opcji, konsultacje prawnicze na temat zapisów w umowie i – na samym końcu – podpisanie umowy z firmą kurierską. Z chwilą złożenia podpisu przez osoby uprawnione następuje realizacja celu projektu – firma kurierska zostaje wybrana. Projekt jednak jeszcze się nie kończy.

Faza piąta - podsumowanie

Następuje ostatnia, piąta faza - powykonawcza. Jest to podsumowanie zarządzania projektem. Kierownik projektu potwierdza, że wynik jest zgodny z oczekiwaniami, porównuje wyniki rzeczywiste z wynikami spodziewanymi, które zostały określone w fazie planowania. Na zebraniu zespołu projektowego omawiane są słabe i silne strony projektu oraz realizujących go pracowników. Wraz z końcem projektu wszystkie zasoby zaangażowane do właśnie zakończonego przedsięwzięcia są delegowane do innych zadań. Procedura rozpoczyna się od nowa.

Ponad połową sukcesu w realizacji projektu jest to, aby wszyscy jego uczestnicy poznali w sposób prosty i zrozumiały cele jego realizacji. W artykule celowo słowo ‘projekt’ zostało powtórzone dość często. Ten zabieg miał pokazać jak często w codziennej praktyce biznesowej to słowo jest stosowane. Dobrze jest, rozpoczynając dane przedsięwzięcie wytłumaczyć czego tak naprawdę będzie dotyczyć.

Bazując na przytoczonym przykładzie prócz definicji ‘projektu’ dodatkowo wyjaśnić pojęcia: kurier, usługa kurierska, paczka, usługa krajowa, usługa międzynarodowa, usługa międzynarodowa lotnicza, usługa na terenie Unii Europejskiej, oferta, oferta najkorzystniejsza cenowo punktu widzenia dzielności firmy itp. O rzeczach oczywistych zwykle się nie dyskutuje, niemniej taki wstęp utwierdzi w przekonaniu, że wszyscy członkowie zespołu wiedzą w jakim obszarze mają się poruszać oraz są świadomi celu, jaki należy osiągnąć.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Kłosińska-Pyka

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »