| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie łańcuchem dostaw > Jakie są podstawowe fazy realizacji projektu logistycznego

Jakie są podstawowe fazy realizacji projektu logistycznego

Czym jest projekt logistyczny? Jakie są etapy jego realizacji. O tym w artykule Tomasza Dobczyńskiego.

Faza czwarta - realizacja

Czwartą fazą jest faza realizacji, w której zespół zaczyna realizować plan projektu. Prawidłowo zrealizowane dwie poprzednie fazy w tym miejscu zaczynają procentować. Kierownik lub Kierownicy projektu koordynują prace, pilnują, aby wyznaczone punkty kluczowe były planowo osiągane. W naszym przykładzie realizacja następuje poprzez wysłanie zapytania ofertowego do wybranej grupy dostawców, analiza otrzymanych ofert, utworzenie krótkiej listy, spotkania z przedstawicielami dostawców z krótkiej listy, wybór najkorzystniejszej opcji, konsultacje prawnicze na temat zapisów w umowie i – na samym końcu – podpisanie umowy z firmą kurierską. Z chwilą złożenia podpisu przez osoby uprawnione następuje realizacja celu projektu – firma kurierska zostaje wybrana. Projekt jednak jeszcze się nie kończy.

Faza piąta - podsumowanie

Następuje ostatnia, piąta faza - powykonawcza. Jest to podsumowanie zarządzania projektem. Kierownik projektu potwierdza, że wynik jest zgodny z oczekiwaniami, porównuje wyniki rzeczywiste z wynikami spodziewanymi, które zostały określone w fazie planowania. Na zebraniu zespołu projektowego omawiane są słabe i silne strony projektu oraz realizujących go pracowników. Wraz z końcem projektu wszystkie zasoby zaangażowane do właśnie zakończonego przedsięwzięcia są delegowane do innych zadań. Procedura rozpoczyna się od nowa.

Ponad połową sukcesu w realizacji projektu jest to, aby wszyscy jego uczestnicy poznali w sposób prosty i zrozumiały cele jego realizacji. W artykule celowo słowo ‘projekt’ zostało powtórzone dość często. Ten zabieg miał pokazać jak często w codziennej praktyce biznesowej to słowo jest stosowane. Dobrze jest, rozpoczynając dane przedsięwzięcie wytłumaczyć czego tak naprawdę będzie dotyczyć.

Bazując na przytoczonym przykładzie prócz definicji ‘projektu’ dodatkowo wyjaśnić pojęcia: kurier, usługa kurierska, paczka, usługa krajowa, usługa międzynarodowa, usługa międzynarodowa lotnicza, usługa na terenie Unii Europejskiej, oferta, oferta najkorzystniejsza cenowo punktu widzenia dzielności firmy itp. O rzeczach oczywistych zwykle się nie dyskutuje, niemniej taki wstęp utwierdzi w przekonaniu, że wszyscy członkowie zespołu wiedzą w jakim obszarze mają się poruszać oraz są świadomi celu, jaki należy osiągnąć.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Ślawski

Country Manager VMware w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK