| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie łańcuchem dostaw > Jak rozliczyć koszt usług doradczych w logistyce

Jak rozliczyć koszt usług doradczych w logistyce

Czy operator logistyczny może rozliczyć dokonane płatności na rzecz kontrahenta z tytułu zawartej umowy doradztwa jako koszt uzyskania przychodów?

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Poniesiony wydatek, aby mógł zostać uznany za koszt uzyskania przychodów musi wykazywać bezpośredni lub pośredni związek z osiąganymi przez Spółkę przychodami. Koszty bezpośrednie to koszty, których poniesienie jest konieczne w celu osiągnięcia przychodu. Możliwe jest w ich przypadku powiązanie z konkretnym przychodem. Natomiast koszty pośrednie, to odpowiednio koszty, których nie można przypisać do konkretnego przychodu.

Podatki w logistyce

W analizowanym przypadku, Spółka poniosła koszty wynagrodzenia z tytułu usług doradztwa w zakresie pozyskiwania kapitału. Niewątpliwie są to koszty pośrednie działalności przedsiębiorcy. Dotyczą całokształtu działalności. Niemniej czy jest to przesłanka wystarczająca, aby uznać przedmiotowe koszty za stanowiące koszt uzyskania przychodów.

Kwestia zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych w związku z pozyskiwaniem kapitału przez spółki była wielokrotnie rozstrzygana przez sądy administracyjne. Niemniej ze względu na rozbieżne stanowiska w tej sprawie została podjęta w dniu 24 stycznia 2011r., uchwała siedmiu sędziów NSA , sygn. akt II FPS 6/10. NSA stwierdził, że wydatki bezpośrednio powiązane z przychodem, o którym mowa w art. 12 ust. 4 pkt 4 nie mogą zostać zakwalifikowane do kosztów uzyskania przychodów. Jednakże, nie dotyczy to kosztów pośrednich, za które należy uznać wydatki ogólne związane z funkcjonowaniem osoby prawnej.

„Zgodzić należy się zatem z oceną, że wydatki związane z nabyciem usług w celu emisji akcji należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Są one typowymi kosztami pośrednimi związanymi z prowadzona działalnością gospodarczą, której efekty podlegają opodatkowaniu. Podsumowując stwierdzić należy, że tylko wydatki związane z emisją nowych akcji, bez których nie jest możliwe podwyższenie przez spółkę akcyjną kapitału zakładowego, nie są kosztami uzyskania przychodów, stosownie do art. 12 ust. 4 pkt 4 oraz art. 7 ust. 1 i 2 w związku z art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p. (…) Pozostałe wydatki stanowiąc koszty ogólne funkcjonowania spółki kapitałowej stanowią zgodnie z art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p. koszty uzyskania przychodów”.

Wobec tego, uwzględniając powyższą uchwałę, wydatki poniesione przez Spółkę na usługi doradcze należy uznać za koszty związane z ogólnym funkcjonowaniem Spółki, niewykazujące bezpośredniego związku z konkretnym przychodem. W związku z tym, Spółka może przedmiotowe wydatki zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów bez względu na to czy w późniejszym okresie osiągnie przychód z tytułu powiększenia kapitału.

Jak rozliczać przychody w firmie logistycznej

Warto zwrócić uwagę, że w odniesieniu do podobnego stanu faktycznego orzekał WSA w Poznaniu (wyrok z dnia 1 lutego 2012r., sygn. akt I SA/Po 839/11). WSA powołując się na wspomnianą uchwałę NSA, stwierdził, że wydatki poniesione na usługi doradcze są kosztami pośrednimi, podlegającymi ujęciu w kosztach uzyskania przychodów. „(...) wydatków poniesionych na usługi doradcze, również wówczas, gdy dochodzi do podwyższenia kapitału zakładowego, nie można kwalifikować do kosztów związanych z podwyższeniem kapitału zakładowego. Są to wydatki związane z funkcjonowaniem ogólnym spółki, służące zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów, które nie wykazują związku z konkretnym przychodem. Takie wydatki - stanowiące koszty pośrednie - podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w dniu, na który ujęto ten koszt w księgach rachunkowych (art. 15 ust. 4, 4d i 4e u.p.d.o.p.). Wyłączenie ich z kosztów uzyskania przychodów stanowi naruszenie art. 15 ust. 1 w zw. z art. 12 ust. 4 pkt 4 u.p.d.o.p.”

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK