| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie łańcuchem dostaw > Jak rozliczyć import usług transportowych lub spedycyjnych

Jak rozliczyć import usług transportowych lub spedycyjnych

W przypadku importu usług transportowych lub spedycyjnych podatnik, który nabywa takie usługi od podmiotu zagranicznego, jest zobowiązany do rozliczenia VAT na terytorium polski. Otrzymuje on od swojego kontrahenta fakturę VAT, będącą odpowiednikiem polskiej faktury VAT NP (tzw. „handlowej”), czyli na fakturze nie określa się stawki podatku.

Przykład usługi transportowej

Polska Spółka nabyła usługę transportu owoców z Hiszpanii do Polski od Spółki hiszpańskiej. Wykonanie usługi nastąpiło z dniem 21 października 2010 r. Miejscem opodatkowania usługi jest terytorium Polski i Spółka A ma obowiązek rozpoznać import usług z tytułu nabytej usługi transportowej.

Spółka powinna wystawić fakturę wewnętrzną najpóźniej w dniu 21 października 2010 r. (dzień wykonania usługi), jednakże nie wcześniej niż 30 dnia przed tym dniem.

W odniesieniu do prawidłowego momentu wystawienia faktury wewnętrznej w przypadku importu usług transportowych Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 26.05.2010 r. (IBPP3/443-344/10/IK, strona internetowa MF) stwierdził:

„Zatem przy świadczeniu usług wskazanych w art. 19 ust. 19a cyt. ustawy moment wystawienia faktury nie jest równoznaczny z momentem powstania obowiązku podatkowego. Fakturę należy bowiem wystawić nie później niż z dniem wykonania usługi, (jeżeli podatnik nie otrzymał zaliczki na poczet świadczonej usługi).

W sytuacji gdy nie otrzymano zaliczki bądź zadatku przed wykonaniem usługi, fakturę można wystawić nie wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego. Z powyższego wynika zatem, że fakturę można wystawić najpóźniej w dniu powstania obowiązku podatkowego a więc w dniu wykonania usługi.

Tym samym Wnioskodawca może wystawić fakturę przed dniem powstania obowiązku podatkowego, jednakże nie wcześniej niż 30. dnia przed jego powstaniem, czyli nie wcześniej niż 30. dnia przed wykonaniem usługi.”

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Roman Przasnyski

Główny analityk Gold Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK