Przykład usługi transportowej
Polska Spółka nabyła usługę transportu owoców z Hiszpanii do Polski od Spółki hiszpańskiej. Wykonanie usługi nastąpiło z dniem 21 października 2010 r. Miejscem opodatkowania usługi jest terytorium Polski i Spółka A ma obowiązek rozpoznać import usług z tytułu nabytej usługi transportowej.
Spółka powinna wystawić fakturę wewnętrzną najpóźniej w dniu 21 października 2010 r. (dzień wykonania usługi), jednakże nie wcześniej niż 30 dnia przed tym dniem.
reklama
reklama
W odniesieniu do prawidłowego momentu wystawienia faktury wewnętrznej w przypadku importu usług transportowych Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 26.05.2010 r. (IBPP3/443-344/10/IK, strona internetowa MF) stwierdził:
„Zatem przy świadczeniu usług wskazanych w art. 19 ust. 19a cyt. ustawy moment wystawienia faktury nie jest równoznaczny z momentem powstania obowiązku podatkowego. Fakturę należy bowiem wystawić nie później niż z dniem wykonania usługi, (jeżeli podatnik nie otrzymał zaliczki na poczet świadczonej usługi).
W sytuacji gdy nie otrzymano zaliczki bądź zadatku przed wykonaniem usługi, fakturę można wystawić nie wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego. Z powyższego wynika zatem, że fakturę można wystawić najpóźniej w dniu powstania obowiązku podatkowego a więc w dniu wykonania usługi.
Tym samym Wnioskodawca może wystawić fakturę przed dniem powstania obowiązku podatkowego, jednakże nie wcześniej niż 30. dnia przed jego powstaniem, czyli nie wcześniej niż 30. dnia przed wykonaniem usługi.”