| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie łańcuchem dostaw > Jak odzyskać VAT naliczony od towarów lub usług nabytych przez firmy zagraniczne w Polsce

Jak odzyskać VAT naliczony od towarów lub usług nabytych przez firmy zagraniczne w Polsce

Wiele firm zagranicznych, które świadczą w Polsce usługi związane z logistyką (np.: wyposażenie magazynów, usługi wspomagające procesy biznesowe itp.) skarży się na bardzo duże problemy z odzyskaniem podatku VAT naliczonego od towarów lub usług nabytych przez nie w Polsce.

Chodzi tu o firmy, zarówno z Państw Członkowskich UE, jak i z państw trzecich, które nie mają w Polsce oddziału, przedstawicielstwa lub spółki zależnej – po prostu od czasu do czasu realizują projekty, które wymagają nabycia na terenie Polski towarów lub usług. Jednakże, kiedy chcą odzyskać VAT zawarty w fakturach na takie towary lub usługi, spotyka je „droga przez mękę” – procedury potrafią trwać do 24 miesięcy.

Bardzo dobrym przykładem z branży logistycznej jest sytuacja, gdzie zagraniczna firma dostarcza i montuje wyposażenie magazynów położonych w Polsce – płaci więc VAT w kraju siedziby od wystawionej przez siebie faktury. Jednakże realizacja montażu wymaga skorzystania z lokalnych podwykonawców, którzy wystawiają faktury jako podatnicy VAT w Polsce. Zagraniczna firma, po skończeniu projektu występuje do polskiego urzędu skarbowego o zwrot VAT naliczonego w fakturach wystawionych przez podwykonawców.

W teorii podatek VAT w skali UE powinien być neutralny dla przedsiębiorców, jednak w praktyce jest często inaczej – miesiące oczekiwania na zwrot VAT powodują, że zagraniczna firma faktycznie kredytuje polskiego fiskusa.

Rozwiązaniem takiej sytuacji, o czym firmy te często nie wiedzą, jest prosty i sprytny zabieg – otóż firma zagraniczna, nie posiadając oddziału lub przedstawicielstwa w Polsce, może się zarejestrować w Polsce jako tzw. czynny podatnik VAT w Polsce. Po spełnieniu kilku wymogów formalnych i przy niewielkich kosztach, będzie traktowana, z punktu widzenia polskiego podatku VAT, tak samo jak firma z siedzibą w Polsce – termin zwrotu VAT ulega wtedy skróceniu do średnio 2 – 3 miesięcy. Po zakończeniu projektu, można się wyrejestrować.

Istnieje jeszcze możliwość ustanowienia tzw. przedstawiciela podatkowego, o którym mowa w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie przedstawiciela podatkowego. Przedstawicielem takim może zostać osoba fizyczna, osoba prawna bądź jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej (posiadająca stałe miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce), zarejestrowana jako czynny podatnik VAT, będący uprawnionym zawodowo do wykonywania doradztwa podatkowego lub usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, który jednocześnie przez ostatnie 24 miesiące terminowo rozliczał się z podatków i w tym samym czasie nie podlegał odpowiedzialności za przestępstwa skarbowe (dotyczy osób fizycznych, a w przypadku innych podmiotów – ich wspólników, członków władz zarządzających bądź głównego księgowego).

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kręcisz

Księgowa, ekonomistka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK