REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co to jest pooling czyli o dystrybucji zorganizowanej

Magdalena Lubańska
Fot. FM Logistic
Fot. FM Logistic

REKLAMA

REKLAMA

Rozdrobnienie wysyłek w dystrybucji towarów powoduje stały wzrost kosztów transportu. Sposobem na to może być pooling, czyli łączenie kilku dostaw do jednego odbiorcy, w tym samym czasie - pisze Magdalena Lubańska z FM Logistic.

Ograniczanie kosztów logistycznych dla operatorów logistycznych i firm produkcyjnych przybiera strategiczny wymiar. Niemniej jednak poziom niezawodności realizacji zamówień musi pozostać niezmiennie wysoki.

REKLAMA

Jak to robi FM Logistic we Francji

Pooling został wdrożony w strukturach FM Logistic we Francji. W projekcie brało udział kilku producentów, których fabryki są usytuowane w pobliżu platformy logistycznej firmy. Elementy, które pozwoliły na wdrożenie wersji poolingu maksymalnie ograniczającej koszty to:

  • odbiorcami w poolingu są wyłącznie sieci handlowe,
  • system VMI (Vendor Managed Inventory) gwarantuje dostawy FTL,
  • termin dostawy zależy od zapotrzebowania, i jest wyznaczany przez operatora logistycznego.

Co to jest VMI

REKLAMA

VMI umożliwia zmniejszenie stocku oraz zdejmuje z odbiorcy odpowiedzialność za budowanie i składanie zamówień w ustalonym terminie. Dostawa jest wykonywana po zgromadzeniu w systemie zamówień na wystarczającą ilość palet. Termin dostawy zależy od wielkości sprzedaży w marketach i możliwości operatora logistycznego - nie ma grafiku dostaw.

Oszczędności płynące z zastosowania poolingu sięgają nawet 30 proc. kosztów transportu. Jednak nie tylko zmiana kosztu dostawy jest ważna. Najważniejszym jest zapewnienie terminowości dostaw oraz wyeliminowanie braków towaru na półkach poprzez usystematyzowanie dostaw.

Pooling w Polsce

Pomysłem na pooling w Polsce było usystematyzowanie dni dostaw. Pooling jest metodą optymalizacji kosztów dostaw, w ramach zdefiniowanych stref poolingowych, na platformach multiklienckich operatora logistycznego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czynnikami umożliwiającymi sprawne wdrożenie poolingu są wspólne korzystanie producentów z tego samego magazynu dystrybucyjnego oraz istnienie wspólnej grupy odbiorców dla tych producentów. Operator logistyczny, który zarządza procesem dystrybucji producentów, dysponuje wszystkimi potrzebnymi informacjami, aby dostosować harmonogram wspólnych dostaw do potrzeb odbiorców.

Kluczowymi elementami systematyzującymi dostawy są:

  • wyznaczenie stref poolingowych
  • ustalenie poolingowych dni dostaw
  • zdefiniowanie dostaw poolingowych

REKLAMA

Podstawową wartością jest zmniejszenie ilości pojazdów do rozładowania, a więc skrócenie czasu zajęcia rampy związanego z podstawieniami oraz pracą administracyjną. Dzięki stosowaniu się do stałych dni dostaw można uzyskać zwiększoną częstotliwość dostaw od poszczególnych Producentów, a tym samym zmniejszenie poziomu stocku towarów tych producentów. Przy dzisiejszych trudnościach z pozyskaniem i wykwalifikowaniem pracowników pozytywnym aspektem będzie zwiększenie efektywności pracy poprzez usprawnienie w planowaniu aktywności w punktach odbioru.

Operator logistyczny może tak zorganizować transport między swoim magazynem konsolidacyjnym a odbiorcą (w szczególności centrum dystrybucyjnym sieci handlowej), aby umożliwić obniżenie poziomu zapasów. Pooling oznacza również lepsze wypełnienie powierzchni ładunkowej samochodów, łatwiejszy nadzór nad czasem pracy kierowcy, lepszą dostępność floty, co przekłada się na zapewnienie terminowości dostaw. A co najważniejsze, system ten nie wymaga żadnych inwestycji ze strony odbiorcy!

Pooling wpisuje się też bezpośrednio w działania mające na celu ochronę środowiska. Ograniczenie emisji CO2 jest elementem systemu jakości ISO 14000.

  • redukcja emisji CO2
  • ograniczenie liczby pojazdów na drogach
  • minimalizacja hałasu

Jeszcze więcej korzyści z poolingu

Pooling ma bezpośredni wpływ na ograniczenie emisji CO2 (dwutlenku węgla), ograniczenie hałasu i inne aspekty ochrony przyrody. Dźwięk na poziomie 85 dB - to poziom szkodliwy dla zdrowia, a każda ciężarówka to hałas w granicach 83-93 dB.

Optymalizacja ładunków oznacza zmniejszenie ilości kilometrów pokonanych przez ciężarówki z dostawami. Zmniejszenie ilości kilometrów niższe zużycie paliwa. Na podstawie porównania danych poprzedzających wdrożenie poolingu oraz danych zakładających pełne wdrożenie projektu, można wyliczyć wpływ poolingu na środowisko. Przykładowe, miesięczne ograniczenie emisji CO2 o 25 tys. m3 oznacza, że około 8100 dużych drzew będzie „uwolnione” od konieczności absorbowania CO2 pochodzącego z działalności naszej firmy.

Pooling, to długofalowy i elastyczny proces. Szybkie i częste zmiany sytuacji rynkowej nie zawsze pozwalają na pełne wdrożenie w praktyce ostatecznej wersji poolingu.

Charakterystyka punktów dostaw i struktura zamówień zmieniają się w czasie, ze względu na zmiany w infrastrukturze oraz wzrost wolumenów. Mimo to, to atrakcyjne rozwiązanie, które po pierwsze nie wymaga dodatkowych inwestycji, po drugie usprawnia przepływ dóbr i łańcuchów dostaw, optymalizuje koszty, pozwala dbać o środowisko naturalne i wreszcie zapewnia stały dopływ towarów na półki dla konsumenta. Mało mamy takich rozwiązań na rynku, które przy minimalnym nakładzie pracy, pozwalają na usatysfakcjonowanie wszystkich uczestników rynku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]

REKLAMA

Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA