| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Prawidłowe dokumentowanie wydatków szkoleniowych w przedsiębiorstwie

Prawidłowe dokumentowanie wydatków szkoleniowych w przedsiębiorstwie

Jak Spółka powinna prawidłowo udokumentować wydatki na zakup usług szkoleniowych aby zminimalizować ryzyko sporu z organami podatkowymi?

Zobacz też: Usługa transportu towarów realizowana na życzenie klienta – podatek VAT

Jak wynika z powyższego zaliczenie wydatku do kosztów uzyskania jest uzależnione od ich prawidłowego udokumentowania. Zgodnie z treścią art. 180 § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Ze strony dowodowej w naszej ocenie przydatne będzie posiadanie w takim przypadku wszelkich dowodów uzasadniających stanowisko podatnika tj. np.

  1. umowa ze świadczącym usługi niematerialne – określające zakres usług oraz system rozliczeń (np. cena ryczałtowa, stawki godzinowe, termin spełnienia świadczenia),
  2. protokoły zakończenia i odbioru wykonanej usługi, podpisane przez strony umowy,
  3. lista osób, które odbyły szkolenie/wskazanie uczestników - w postaci listy obecności,
  4. szczegółowy program szkolenia,
  5. opis celu przeprowadzenia szkolenia,
  6. materiały szkoleniowe (elektroniczna prezentacja przedstawiona podczas szkoleń, materiały rozdane uczestnikom),
  7. zdjęcia/filmy wykonane podczas szkoleń,
  8. raporty, memoranda, korespondencja (faksowa, mailowa, tradycyjna), notatki i podsumowania ze spotkań,
  9. inne dokumenty np. dowód potwierdzający konieczność posiadania przez szkolone osoby odpowiednich umiejętności na ich stanowiskach pracy (Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 02 czerwca 2010 r., sygn. IBPBII/1/415-276/10/MK), które będą miały istotne znaczenie również w przypadku możliwości zastosowania zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych na gruncie  21 ust. 1 pkt 90 tej ustawy.

Tekst: Igor Klimkowski, ECDDP Spółka Doradztwa Podatkowego

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Rabczewski

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK