| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Nieodpłatne pełnienie funkcji członka zarządu

Nieodpłatne pełnienie funkcji członka zarządu

Nieodpłatna realizacja świadczeń na rzecz osoby prawnej co do zasady prowadzi na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o PDOP) do powstania przychodu podatkowego. Przychodami są bowiem w szczególności wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń (art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o PDOP).

Odmienne, od powyżej przedstawionych, skutki podatkowe powstaną w przypadku, kiedy nieodpłatne pełnienie funkcji będzie dotyczyło członków zarządu nie będących jednocześnie wspólnikami tych spółek. W tym zakresie podkreśla się, że wykonywanie przez daną osobę funkcji zarządczych w spółce bez wynagrodzenia stanowi dla podmiotu otrzymującego takie świadczenie przychód z nieodpłatnych świadczeń - pełnienie funkcji zarządczych nieodpłatnie jest bowiem świadczeniem nieekwiwalentnym (takie stanowisko wyraził przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej o sygn. ILPB3/423-72/11-4/KS z dnia 9 maja 2011 r.).

Podsumowując, pełnienie funkcji członka zarządu bez wynagrodzenia przez osoby będące jednocześnie wspólnikami tych spółek nie rodzi po stronie spółki  obowiązku rozpoznania przychodu z nieodpłatnych świadczeń w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o PDOP. Taki obowiązek powstanie jednak w przypadku kiedy członek zarządu będzie pełnił swoją funkcję nieodpłatnie i jednocześnie nie będzie wspólnikiem tej spółki.

Zobacz też: Modele telefonów dla pracowników różnych szczebli

Tekst: Tomasz Musialski, Konsultant Podatkowy w Dziale Podatków Bezpośrednich ECDDP

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK