| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Jak podnieść bezpieczeństwo w użytkowaniu floty?

Jak podnieść bezpieczeństwo w użytkowaniu floty?

Praca kierowcy wciąż w polskich warunkach należy do niebezpiecznych. Dlatego wiele firm podejmuje działania na rzecz zwiększenia zabezpieczenia kierowców flotowych.

Porównując ze sobą statystyki drogowe z 2013 roku do lat 2012 i 2011, widać wyraźny spadek liczb wypadków, rannych i zabitych. W zeszłym roku doszło do 35 385 wypadków – jest to o 1681 mniej niż w roku poprzednim. Wciąż jednak jest to jeden z najwyższych wskaźników zdarzeń drogowych w Europie. Co więc pracodawca może zrobić, aby zwiększyć bezpieczeństwo swojego pracownika?

Zobacz też: Na co zwrócić uwagę w zarządzaniu flotą samochodową

Dodatkowe szkolenia dla kierowców

Co 5 lat każdy kierowca zawodowy zobowiązany jest do przejścia szkoleń okresowych. Wynika to z ustawy, która nakłada na kierowców obowiązek regularnego szkolenia się i potwierdzania posiadanych umiejętności. Ze względu na przedstawione dane, firmy transportowe – częściej niż jest to wskazane w ustawie – decydują się na wysłanie zatrudnionego kierowcy na szkolenia dodatkowe. Korzyść z nich jest w tej kwestii obopólna. Kierowca nie tylko podnosi swoje umiejętności z bezpiecznej jazdy, ale także poznaje techniki „eko-jazdy”, która w transporcie drogowym przynosi wymierne oszczędności dla firmy.

Zobacz też: Urządzenie do automatycznego generowanie raportów VAT

Ubezpieczenia grupowe dla pracowników

Firmy coraz częściej koncentrują się także na ochronie pracowników, która będzie obejmować wszelkiego rodzaju nieszczęśliwe wypadki. Na co więc pracodawcy powinni zwracać uwagę, aby wybrać właściwą polisę? Dobre ubezpieczenia grupowe powinno dawać przedsiębiorcy możliwość dostosowania oferty do specyfiki działalności firmy, tworząc odpowiedni zakres ochrony pracowników. Wiadomo, że dla pracowników zatrudnionych w transporcie najważniejsze będzie ubezpieczenie obejmujące wszelkiego rodzaju nieszczęśliwe wypadki. Powinno się ono charakteryzować prostotą w wypłacie świadczeń. Ważne jest, aby procedury trwały jak najkrócej, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości obsługi. Dlatego warto przyjrzeć się ubezpieczycielom czy istnieje u nich możliwość zgłoszenia wniosku o uzyskanie świadczenia wraz z wymaganymi dokumentami przez internet. Ponadto należy zwrócić uwagę ile wynosi czas wypłaty świadczeń. Prostota powinna także przejawiać się już na etapie samego zakupu polisy. Oferta ubezpieczenia którą otrzymuje firma powinna być zrozumiała dla pracowników i elastyczna. Natomiast formalności związane z zawarciem umowy, takie jak ocena medyczna stanu zdrowia pracownika, ograniczone do minimum – zaznacza Przemysław Pakulski, Kierownik Produktu ING Życie.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK