| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Odliczenie VAT przy wykorzystaniu prywatnego samochodu w celach służbowych

Odliczenie VAT przy wykorzystaniu prywatnego samochodu w celach służbowych

Zasada odliczania 50% podatku VAT naliczonego od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi znajduje zastosowanie również w przypadku wydatków dotyczących wyjazdu służbowego odbytego przez pracownika z wykorzystaniem prywatnego samochodu osobowego. Dotyczy to w szczególności kosztów związanych z przejazdami autostradami oraz korzystaniem z parkinów samochodowych.

Zaznaczenia jednak wymaga, iż do dnia 30 czerwca 2015 r. nie ma w ogóle możliwości odliczenia podatku od wydatków poniesionych na zakup paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych wykorzystywanych na cele mieszane.

Za wydatki eksploatacyjne uznać należy wydatki poniesione w związku z użytkowaniem samochodu.  Do wydatków tego typu można zaliczyć w szczególności opłaty za autostrady i parkingi. W konsekwencji dla opłat za autostrady i parkingi znajdują zastosowanie szczególne reguły dotyczące prawa do odliczenia podatku odnoszące się do pojazdów samochodowych. Podatnikom przysługuje w tym przypadku zasadniczo prawo do odliczenia 50% kwoty podatku VAT naliczonego. 

Podkreślenia wymaga, iż przywołany wyżej art. 86a ust. 1  ustawy o VAT nie różnicuje wydatków związanych z pojazdami stanowiącymi własność podatnika oraz wydatków dotyczących pojazdów, których podatnik nie jest właścicielem. Zgodnie z literalnym brzmieniem art. 86a ust. 1 ustawy o VAT, 50% odliczenie podatku VAT obejmuje wydatki, które dotyczą pojazdów samochodowych. Zauważyć należy, iż na gruncie aktualnie obowiązujących przepisów, pełne prawo do odliczenia podatku przysługuje w przypadku samochodów osobowych przeznaczonych wyłącznie do użytkowania na cele działalności gospodarczej. W przypadku samochodów osobowych stanowiących własność pracowników nie ma natomiast z oczywistych przyczyn możliwości zapewnienia wyłącznie użytku tego typu. Tym samym od wydatków ponoszonych w związku odbyciem przez pracownika podróży służbowej jego własnym samochodem osobowym, pracodawcy przysługuje 50% prawo do odliczenia podatku .

Zobacz też: Odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy dla pracownika. Skutki podatkowe.

Przykład

Spółka X zleciła pracownikowi odbycie podróży służbowej. Pracownik wykorzystał w tym celu samochód prywatny. W celu rozliczenia kosztów podróży służbowej pracownik przedstawił Spółce polecenie wyjazdu służbowego, zbiorcze zestawienie kosztów delegacji, dowody zapłaty za przejazdy autostradami oraz faktury za korzystanie z parkingów, a także wymaganą przez Spółkę X ewidencję przebiegu pojazdu zawierającą opis trasy.

Spółka ma prawo do odliczenia 50% podatku związanego z wydatkami eksploatacyjnymi dotyczącymi odbycia podróży służbowej samochodem osobowym stanowiącym prywatną własność pracownika, w tym od wydatków poniesionych na przejazdy autostradami i parkingi.

Tekst: Ewelina Błądek, Konsultant podatkowy, ECDDP Sp. z o. o.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Biernacki

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK