| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Opodatkowanie usługi polegającej na likwidacji szkód

Opodatkowanie usługi polegającej na likwidacji szkód

W wyroku z dnia 21.05.2014 r., sygn. akt I FSK 856/13 Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że czynności pomocnicze w stosunku do usług ubezpieczeniowych związane z likwidacją szkód wykonywane przez podwykonawców są zwolnione od podatku VAT.

Wyrok został wydany w sprawie spółki świadczącej usługi w zakresie kompleksowej likwidacji szkód na rzecz towarzystw ubezpieczeniowych, polegające m.in. na dokonywaniu oględzin, sporządzaniu protokołów szkody i dokumentacji fotograficznej, ustalaniu zakresu strat itd. Spółka (niebędąca ubezpieczycielem, ani ubezpieczającym) stanęła na stanowisku, iż w zakresie jej działalności przysługuje je zwolnienie od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 13 w związku z art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT). Prawa do skorzystania ze zwolnienia od VAT przez Spółkę nie uznał jednak Minister Finansów, wobec czego sprawa została przedstawiona Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu do ostatecznego rozstrzygnięcia.

Zobacz też: Jak prawidłowo mierzyć głębokość bieżnika?

Przedmiotem sporu była zatem wykładnia przepisu art. 43 ust. 13 ustawy o VAT, na podstawie którego zwolnienie od podatku stosuje się do świadczenia usługi stanowiącej element usługi wymienionej w ust. 1 pkt 7 i 37–41, który sam stanowi odrębną całość i jest właściwy oraz niezbędny do świadczenia usługi zwolnionej zgodnie z ust. 1 pkt 7 i 37–41. Na mocy art. 43 ust. 1 pkt 37 zwolnione są usługi  ubezpieczeniowe, usługi reasekuracyjne i usługi pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, a także usługi świadczone przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek, z wyłączeniem zbywania praw nabytych w związku z wykonywaniem umów ubezpieczenia i umów reasekuracji.

NSA uznał, że czynności polegające na likwidacji szkód stanowią "część usługi ubezpieczeniowej jako niezbędny, specyficzny i istotny element do właściwego jej wykonania, wpisujący się w ciąg czynności, które – z perspektywy klienta – są postrzegane jako fragment świadczonej przez zakład ubezpieczeń usługi ubezpieczeniowej" oraz poparł pogląd sądu pierwszej instancji, że otrzymanie przez ubezpieczonego świadczenia na warunkach określonych w umowie ubezpieczenia zależy od ustalenia, czy nastąpiło zdarzenie objęte tą umową, rozmiaru szkody i wysokości świadczenia ubezpieczyciela.

Zobacz też: Czy szkolenia dla kierowców flotowych mają sens?

Z orzeczenia I FSK 856/13 wynika więc, że czynności związane z likwidacją szkód nie mieszczą się w pojęciu usługi ubezpieczeniowej w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT, ale korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43  ust. 13 ustawy o VAT. Są to bowiem usługi stanowiące element usługi ubezpieczeniowej. Jako podkreślił NSA, dotyczy nie tylko usług wykonywanych przez ubezpieczycieli, ale także podwykonawców czy podmiotów wykonujących świadczenia w ramach outsourcingu (por. sygn. akt: I FSK 392/12, I FSK 577/12, I FSK 785/12, I FSK 1093/12).

Tekst: Ewelina Kalita - Młodszy konsultant podatkowy ECDDP Sp. z o.o., Paweł Barnik - Kierownik Zespołu ds. Podatku VAT ECDDP Sp. z o.o.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Duraj

doktor hab. nauk prawnych, ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »