| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Opodatkowanie usługi polegającej na likwidacji szkód

Opodatkowanie usługi polegającej na likwidacji szkód

W wyroku z dnia 21.05.2014 r., sygn. akt I FSK 856/13 Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że czynności pomocnicze w stosunku do usług ubezpieczeniowych związane z likwidacją szkód wykonywane przez podwykonawców są zwolnione od podatku VAT.

Wyrok został wydany w sprawie spółki świadczącej usługi w zakresie kompleksowej likwidacji szkód na rzecz towarzystw ubezpieczeniowych, polegające m.in. na dokonywaniu oględzin, sporządzaniu protokołów szkody i dokumentacji fotograficznej, ustalaniu zakresu strat itd. Spółka (niebędąca ubezpieczycielem, ani ubezpieczającym) stanęła na stanowisku, iż w zakresie jej działalności przysługuje je zwolnienie od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 13 w związku z art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT). Prawa do skorzystania ze zwolnienia od VAT przez Spółkę nie uznał jednak Minister Finansów, wobec czego sprawa została przedstawiona Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu do ostatecznego rozstrzygnięcia.

Zobacz też: Jak prawidłowo mierzyć głębokość bieżnika?

Przedmiotem sporu była zatem wykładnia przepisu art. 43 ust. 13 ustawy o VAT, na podstawie którego zwolnienie od podatku stosuje się do świadczenia usługi stanowiącej element usługi wymienionej w ust. 1 pkt 7 i 37–41, który sam stanowi odrębną całość i jest właściwy oraz niezbędny do świadczenia usługi zwolnionej zgodnie z ust. 1 pkt 7 i 37–41. Na mocy art. 43 ust. 1 pkt 37 zwolnione są usługi  ubezpieczeniowe, usługi reasekuracyjne i usługi pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, a także usługi świadczone przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek, z wyłączeniem zbywania praw nabytych w związku z wykonywaniem umów ubezpieczenia i umów reasekuracji.

NSA uznał, że czynności polegające na likwidacji szkód stanowią "część usługi ubezpieczeniowej jako niezbędny, specyficzny i istotny element do właściwego jej wykonania, wpisujący się w ciąg czynności, które – z perspektywy klienta – są postrzegane jako fragment świadczonej przez zakład ubezpieczeń usługi ubezpieczeniowej" oraz poparł pogląd sądu pierwszej instancji, że otrzymanie przez ubezpieczonego świadczenia na warunkach określonych w umowie ubezpieczenia zależy od ustalenia, czy nastąpiło zdarzenie objęte tą umową, rozmiaru szkody i wysokości świadczenia ubezpieczyciela.

Zobacz też: Czy szkolenia dla kierowców flotowych mają sens?

Z orzeczenia I FSK 856/13 wynika więc, że czynności związane z likwidacją szkód nie mieszczą się w pojęciu usługi ubezpieczeniowej w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT, ale korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43  ust. 13 ustawy o VAT. Są to bowiem usługi stanowiące element usługi ubezpieczeniowej. Jako podkreślił NSA, dotyczy nie tylko usług wykonywanych przez ubezpieczycieli, ale także podwykonawców czy podmiotów wykonujących świadczenia w ramach outsourcingu (por. sygn. akt: I FSK 392/12, I FSK 577/12, I FSK 785/12, I FSK 1093/12).

Tekst: Ewelina Kalita - Młodszy konsultant podatkowy ECDDP Sp. z o.o., Paweł Barnik - Kierownik Zespołu ds. Podatku VAT ECDDP Sp. z o.o.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK