REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Międzynarodowy dzień mycia samochodu

REKLAMA

REKLAMA

Międzynarodowy dzień mycia samochodu przypada na 19 maja. Warto sobie przypomnieć gdzie i w jaki sposób powinno się myć samochód.

Myjesz samochód pod blokiem? Możesz zapłacić mandat w wysokości 500 zł

REKLAMA

Coraz więcej ludzi, w celu umycia samochodu, korzysta z myjni samoobsługowych, które otwarte są całą dobę, zlokalizowane w łatwo dostępnych miejscach dojazdowych w miastach, a przy odrobinie wprawy proste mycie auta trwa 5 minut i kosztuje 5 złotych. Dla porównania, żeby umyć samochód na myjni automatycznej potrzeba wydać średnio 15-20 złotych, na myjni ręcznej 30-60 złotych.

Najdroższe jednak okazać się może mycie auta przed blokiem, na ulicy – mandat od Straży Miejskiej może sięgnąć nawet 500 złotych.

REKLAMA

- Świadomość mieszkańców w tym zakresie jest bardzo duża i zupełnie sporadycznie spotykamy przypadki mycia samochodu w miejscach do tego nie przeznaczonych – mówi Komendant Straży Miejskiej w Bielsku-Białej Mirosław Tronkowski. - Wszystkim kierowcom polecamy korzystanie z profesjonalnych myjni coraz szerzej dostępnych w naszym mieście – dodaje komendant.

Prawo reguluje mycie aut np. uchwałami poszczególnych miast, ale zapisy te są do siebie bardzo podobne w całej Polsce. Przykładowy z uchwały XXV/640/2012 w Bielsku-Białej głosi:
§ 4. 1. Mycie i naprawa pojazdów samochodowych na terenach publicznych, poza myjniami i warsztatami naprawczymi, są dozwolone wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych.
2. Zezwala się na mycie pojazdów samochodowych na terenie nieruchomości nie służących do użytku publicznego, pod warunkiem odprowadzenia powstałych ścieków do kanalizacji lub zbiorników bezodpływowych, po uprzednim ich przejściu przez łapacz oleju i odstojnik. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krótko mówiąc jeżeli nie jesteśmy wyposażeni w specjalistyczny „łapacz oleju” oraz „odstojnik” nie zabierajmy się za mycie auta poza myjnią.
Pamiętajmy, że oprócz mandatu takie mycie auta szkodzi środowisku naturalnemu, ponieważ detergenty wnikają w ziemię i ją zanieczyszczają. Dodatkowo dokładne mycie małą ilością wody jest niemożliwe, a podczas szorowania auta gąbką lub szczotką niszczymy lakier samochodu przez drobne zanieczyszczenia, które znajdują się po nimi. 

Auto detailing - coś więcej niż mycie samochodu

Wymagający klienci mogą skorzystać z auto detailingu, czyli specjalistycznemu odnawianiu, odświeżaniu samochodu. Takie samochodowe SPA ma coraz liczniejsze grono fanów i nie są to wyłącznie właściciele Ferrari oraz Lamborghini. Jeżeli chcemy przywrócić dawny blask lakierowi, pozbyć się wszystkich rys powstałych w trakcie użytkowania samochodu, odnowić wszystkie powierzchnie skórzane, tapicerskie, plastikowe w naszym aucie to auto detailing jest dla nas. Oprócz specjalistycznych środków chemicznych stosuje się również technologie polerskie, nakłada glinki, które usuwają zanieczyszczenia oraz dokładnie woskuje samochód, aby efekty po takiej wizycie były widoczne jak najdłużej. Samochodowe SPA w zależności od zakresu prac i typu auta to koszt rzędu 300 do nawet 2 tys. złotych.

Sposób na umycie samochodu wyścigowego

Coraz rzadziej zobaczyć można kierowcę przecierającego kawałek karoserii lub szyby szmatką. Taki wyraz wielkiej dbałości o auto i dopieszczania jego wizerunku spotykany jeszcze wśród nielicznych taksówkarzy i starszego pokolenia kierowców. Okazuje się jednak, że nie tylko.
– To metoda stosowana powszechnie podczas wyścigów samochodowych – mówi Maciej Dreszer, młody kierowca wyścigowy z Tarnowa. – Podczas każdego przejazdu po torze opony samochodów wyścigowych tracą kawałki gumy, co powoduje duże „nagumowanie” toru. Ponadto kawałki gumy oblepione na oponach odpadają i uderzają w inne samochody pozostawiając widoczne ślady na karoserii – tłumaczy Dreszer. Zwykłe mycie ciśnieniowe nie wystarczy, automatyczne jest niepraktyczne ze względu na potrzebne urządzenia oraz specjalistyczne naklejki sponsorów. Pozostają szmatka i detergenty. Taka operacja odbywa się zwykle na specjalistycznej homologowanej macie uniemożliwiającej środkom chemicznym przedostanie się do gleby. Dodatkowo całe auto pokrywa się cienką warstwą teflonu, ale to już zabieg dla zmniejszenia oporów tarcia, a nie dla konserwacji lakieru.
Źródło: Dreszer Motor Sport

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]

REKLAMA

Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA