| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Nieodpłatne wykorzystanie samochodów służbowych do celów prywatnych

Nieodpłatne wykorzystanie samochodów służbowych do celów prywatnych

Czy w okresie od stycznia do kwietnia 2014 r. nieodpłatne wykorzystanie samochodów służbowych do celów prywatnych pracowników podlega opodatkowaniu VAT?

Podatnik powziął wątpliwość czy w świetle obowiązujących do końca marca 2014 r. przepisów ustawy o podatku od towarów i usług powinien opodatkować nieodpłatne wykorzystywanie samochodów służbowych do celów prywatnych, w stosunku do których to pojazdów nie odliczył pełnej kwoty podatku VAT.

W pierwszej kolejności zaakcentować należy, że z dniem 1 stycznia 2014 r. przestała obowiązywać ustawa wyłączająca stosownie art. 8 ust. 2 ustawy o VAT – tj. art. 5 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 247, poz. 1652, z późn. zm.).

Tym samym, stosownie do dyspozycji art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT), opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jednocześnie, w myśl art. 8 ust. 2 cyt. ustawy, za odpłatne (czyli opodatkowane) świadczenie usług uznaje się również:
• użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników (...), jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;
• nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników (...) oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Mając na uwadze powyższe nie ulega zatem wątpliwości, że nieodpłatne świadczenie usług polegające na udostępnieniu samochodów służbowych pracownikom do ich celów prywatnych wypełnia przesłanki określone w art. 8 ust. 2 ww. ustawy. W związku z czym w świetle obecnie obowiązujących przepisów podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Należy jednak zauważyć, iż w dniu 7 lutego 2014 r. Sejm przyjął ustawę o zmianie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw – druk sejmowy 2095 (ustawa obecnie czeka na podpis Prezydenta RP).

Jak wynika z treści art. 7 niniejszej nowelizacji, w przypadku użycia przez podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika pojazdów samochodowych nabytych, importowanych lub wytworzonych przez podatnika, przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, przy których nabyciu, imporcie lub wytworzeniu kwotę podatku naliczonego stanowiło 50% lub 60% kwoty podatku wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika (…), nie więcej jednak niż odpowiednio 5 000 lub 6 000 zł – nie stosuje się art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Co więcej jak wynika z kolejnego przepisu przejściowego, tj. art. 15 tej noweli – przepis art. 7 stosuje się do rozliczeń za okresy rozliczeniowe rozpoczynające się od dnia 1 stycznia 2014 r.

Zatem wszystko wskazuje, że ustawodawca jednak wyłączy konieczność opodatkowania tego typu czynności i zrobi to niejako wstecz, a zatem już od 1 stycznia 2014 r. Niemniej w świetle obowiązujących przepisów przedmiotowe świadczenie należy opodatkować z punktu widzenia ustawy o VAT. Zdaniem Autora, po uchwaleniu wskazanej nowelizacji podatnik uprawniony będzie skorygować wykazany podatek VAT.

Tekst: Paweł Barnik, Kierownik Zespołu ds. Podatku VAT ECDDP Sp. z o.o.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »