| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Nielegalne wyposażenie samochodu

Nielegalne wyposażenie samochodu

Za nielegalne wyposażenie samochodu można zostać ukaranym grzywną. A za używanie nielegalnego wyposażenia można nawet trafić do aresztu. 

Prawo jasno określa, jakie wyposażenie pojazdu jest obowiązkowe, dopuszczalne oraz jakie jest zarezerwowane tylko dla pojazdów wyznaczonych służb. Tym samym kierowcy powinni pamiętać, że zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pojazdów nie można umieszczać wystających, spiczastych części bądź przedmiotów, które mogłyby spowodować uszkodzenia ciała.

Niedozwolone jest także stosowanie w pojeździe przedmiotów wyposażenia i części wymontowanych z pojazdów, których ponowne użycie zagraża bezpieczeństwu ruchu lub negatywnie wpływa na środowisko. Za używanie pojazdu w sposób powodujący nadmierną emisję spalin do środowiska grozi kara o wysokości nawet 300 złotych.

Prawo zabrania też upodabniania samochodu do pojazdów uprzywilejowanych poprzez np. umieszczanie świateł błyskowych albo wydawanie odpowiednich sygnałów dźwiękowych, które są zarezerwowane tylko dla pojazdów uprzywilejowanych np. karetek. W przypadku, gdy policjanci nakryją kierowcę, że ma zainstalowany niebieski sygnał świetlny może to skutkować nałożeniem na kierowcę wysokiej grzywny. Z kolei przyłapanie prowadzącego na używaniu niebieskiego sygnału świetlnego może poskutkować nie tylko grzywną ale również aresztem. Przepisy zakazują też (z kilkoma małymi wyjątkami) dokonywania zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj pojazdu.

Zmotoryzowani powinni wystrzegać się też klasycznych „antyradarów”. Kodeks Drogowy zabrania wyposażania pojazdów w urządzenia informujące o działaniu sprzętu kontrolno-pomiarowego używanego przez organy kontroli ruchu drogowego. Zakazane jest także stosowanie aparatury, która zakłóca pracę sprzętu kontrolno-pomiarowego stosowanego np. przez patrol policji. Uwaga! Prawo nie pozwala nawet na przewożenie takich urządzeń „w stanie wskazującym na gotowość ich użycia”. W trosce o stan portfela lepiej podarować sobie przewożenie w pojeździe aparatury tego typu.

Źródło: Materiały prasowe Korkowo.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK