| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Wystające elementy z samochodu, a mandat

Wystające elementy z samochodu, a mandat

Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z faktu, że za poruszanie się samochodem wyposażonym np. w wystające linki, czy wyciągarki z ostrymi krawędziami można dostać mandat.

Problem z nieodpowiednim wyposażeniem zewnętrznym pojazdu mają często kierowcy poruszający się po drogach publicznych samochodami przystosowanymi do rajdów terenowych. Karą finansową może się skończyć poruszanie się po ulicy samochodem wyposażonym w stalowe linki rozciągnięte od krawędzi dachu do krawędzi karoserii, które w trudnym terenie są zabezpieczeniem m.in. przed zwisającymi w świetle trasy gałęziami. To samo dotyczy wystających spoza obrysu samochodu ostrych krawędzi wyciągarek.

Problemem są również różnego rodzaju wystające elementy podczas transportu przedmiotów o ponadprzeciętnie dużych gabarytach.

Za używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu innym uczestnikom ruchu drogowego, kodeks drogowy przewiduje karę 200 zł.

Polskie prawo nakazuje kierowcy zapewnienie sobie odpowiedniej widoczności zza kierownicy. Należy o tym pamiętać rozmieszczając przedmioty w przedziale pasażerskim i układać je tak, by nie zasłaniały szyb. Co więcej prowadzący muszą dbać o zapewnienie sobie swobody w dostępie do wszelkiego rodzaju przycisków, włączników i odpowiedniej przestrzeni do kręcenia kierownicą. W przeciwnym razie zaniedbania w tym zakresie zostaną uznane za za korzystanie z pojazdu w sposób zagrażający innym uczestnikom ruchu drogowego za co grozi mandat 200 zł.

Tekst: Tomasz Korniejew

Źródło: Materiały prasowe korkowo.pl 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK