| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Co to jest karta ratownicza?

Co to jest karta ratownicza?

Umieszczenie w samochodzie karty ratowniczej może skrócić czas akcji ratowniczej nawet o 30%. Co to jest karta ratownicza i gdzie ją można uzyskać?

W miarę postępu technicznego samochody stają się coraz bezpieczniejsze. Coraz doskonalsza konstrukcja pojazdów skutkuje wzmocnionym nadwoziem, które jest zdolne skuteczniej niż w przeszłości pochłaniać energię uderzeń. W rezultacie pasażerowie są lepiej chronieni przed skutkami kolizji.

Ale jest też druga strona medalu. W przypadku, gdy służby ratownicze są zmuszone do rozcięcia karoserii samochodu w celu wydobycia ofiar wypadku nierzadko mają z tym problem. Nożyce do cięcia nadwozia pękają w przypadku, gdy natrafią na jedno na różnie rozmieszczonych wzmocnień nadwozia samochodu.

Ratownicy coraz częściej mają problem ze zlokalizowaniem i odłączeniem akumulatorów, czy zlokalizowaniem i dezaktywacją wszystkich poduszek powietrznych.

Tym samym według badań niemieckiego atomobilklubu ADAC, czas akcji ratowniczych w relacji do daty produkcji pojazdu znacznie się wydłużył. W przypadku samochodów wyprodukowanych w latach 1990-1992 w dwudziestu kilku procentach przypadków czas od chwili wystąpienia wypadku do przewiezienia ofiar do szpitala wynosi ok. 60 min. Z kolei w przypadku pojazdów wyprodukowanych w latach 2005-2007 godzina od chwili wystąpienia wypadku do przewiezienia ofiar do szpitala upływa w ponad czterdziestu procentach przypadków.

W odpowiedzi na problemy ekip ratowniczych powstał europejski system "karta ratownicza pojazdu", którego kluczowym elementem jest karta ratownicza. To nic innego jak zestandaryzowana informacja, która na kartce w formacie A4 przedstawia schemat pojazdu z zaznaczonymi najważniejszymi dla służb ratowniczych elementami umiejscowienia wzmocnień karoserii, rozmieszczenia poduszek bezpieczeństwa, czy też gazowych napinaczy pasów.

Karty ratownicze dostępne są bezpłatnie. Można je otrzymać w wyznaczonych punktach dealerskich i serwisowych na terenie całej Polski oraz u agentów niektórych towarzystw ubezpieczeniowych. W każdym punkcie dystrybucji dostępne będą karty do aut wszystkich marek wyprodukowanych po roku 2000.

Tekst: Tomasz Korniejew

Źródło: Materiały prasowe Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK