REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakup auta do firmy z wyprzedaży 2013 r.

Zakup auta do firmy z wyprzedaży 2013 r. © Tatiana Belova - Fotolia.com
Zakup auta do firmy z wyprzedaży 2013 r. © Tatiana Belova - Fotolia.com
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jak co roku, producenci samochodów kuszą nabywców oszałamiającymi rabatami na zakup samochodów z wyprzedaży rocznika 2013. Na co zwrócić uwagę kupując auto do firmy podczas wyprzedaży?

Oprócz upustu, zwróć uwagę na utratę wartości

REKLAMA

REKLAMA

Jedną z istotnych finansowo kwestii, którą trzeba brać pod uwagę przy zakupie samochodu z poprzedniego rocznika jest niższa wartość przy odsprzedaży po krótkim okresie użytkowania. Każde auto traci na wartości zaraz po opuszczeniu salonu, ale niektóre modele wolniej, a inne znacznie szybciej. Spadek wartości pojazdu w poszczególnych latach eksploatacji zależy głównie od pozycji
i uznania marki oraz danego modelu na rynku. 

Należy pamiętać, że wartość samochodu, przy normalnym użytkowaniu, po trzech latach może spaść od 40% aż do nawet 60%. Najbardziej cenionymi markami przez kierowców w Polsce, są przed wszystkim produkty niemieckie i japońskie. Dłużej zachowują swoją wartość, gdyż uznawane są za niezawodne. Przykładem takich samochodów może być Volkswagen, Audi, BMW czy Skoda. – komentuje Dariusz Sokołowski, koordynator programów dealerskich w BZ WBK Leasing. Ważne - jeżeli firma zamierza korzystać z samochodu przez dłuższy okres – od sześciu do ośmiu lat, to utrata wartości z powodu zmiany rocznika ma mniejsze znaczenie. – dodaje Dariusz Sokołowski.

Salony samochodowe oprócz niższej ceny na wybrane modele wyprodukowane w 2013 roku oferują również dodatkowe wyposażenie oraz przystępne cenowo pakiety ubezpieczenia AC/OC/NW, określone procentem od wartości zakupionego pojazdu. Często firmy kuszone są leasingiem bez opłat administracyjnych i minimalną wpłatą własną.

Wyposażenie dodatkowe jest istotne w dłuższym okresie użytkowania samochodu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wybierając samochód z poprzedniego rocznika, warto skalkulować realną dla firmy wartość wyposażenia dodatkowego. Oczywiste jest, że warto zainwestować w komfort w przypadku długiego okresu użytkowania i lepiej zakupić pojazd w wersji deluxe z poprzedniego rocznika niż standard z kolejnego roku. Jednak w przypadku krótkiego okresu użytkowania i chęci odsprzedaży nie jest to już takie proste. Wyposażenie dodatkowe właściwie nie zwiększa wartości auta podczas jego sprzedaży. – stwierdza Dariusz Sokołowski. Nie należy jednak przesadzać w drugą stronę i szukać oszczędności wybierając samochód z minimalnym wyposażeniem dodatkowym. Może to spowodować znacznie większy problem z jego późniejszą odsprzedażą. – dodaje Dariusz Sokołowski.

Dokonując zakupu nowego auta z poprzedniego rocznika bardzo ważne jest kompleksowe porównanie ofert w kilku salonach samochodowych. Solidna kalkulacja i zebranie pod uwagę wszystkich czynników wpływających na cenę, pozwoli na wybór tej najkorzystniejszej. Może się okazać, że dana promocja nie zawsze jest najlepszą ofertą na rynku, gdy weźmiemy pod uwagę ceny dodatkowego wyposażenia czy ubezpieczenia. Pomimo rabatów, warto negocjować cenę indywidualnie u dealera.

Samochód dzięki pożyczce, czy może w leasingu?

Kupno samochodu to spory wydatek dla firmy. Warto przyjrzeć się różnym możliwościom finansowania, dzięki którym będziemy mogli rozwiązać ten problem. Wybierając formę zakupu samochodu należy wziąć pod uwagę kilka kryteriów, najistotniejszych z punktu widzenia prowadzonego przez nas biznesu:
• korzyści podatkowe,
• ilość potrzebnych dokumentów,
• wkład własny oraz skutki formalno-prawne (własność finansowanego przedmiotu, sposób rozwiązania umowy, ubezpieczenia).

Wynik ich porównania w przypadku leasingu i kredytu, będzie dla nas wskazówką, którą opcję finansowania wybrać.
Kredyt bankowy to korzystne rozwiązanie przede wszystkim, gdy zależy nam na własności finansowanego sprzętu. Ubiegając się o kredyt zyskujemy korzyść w postaci własności, ale musimy liczyć się z koniecznością dostarczenia sporej ilości dokumentów, opinii i zaświadczeń, z których część nie może być często starsza niż miesiąc. Zdolność kredytowa to kolejna ważna kwestia od której zależna jest wysokość kredytu oraz długość okresu finansowania. Musimy liczyć się z tym, że składając wniosek o przyznanie kredytu, po pierwsze nasza zdolność kredytowa może nie pozwolić na pokrycie całości inwestycji, po drugie należy pamiętać, że jesteśmy zobowiązani do wpłaty wkładu własnego, który w zależności od placówki banku może wynosić od 20 do nawet 40% wartości inwestycji. 

Leasing to uniwersalna forma finansowania inwestycji, polegająca na uzyskaniu potrzebnego środka trwałego bez konieczności jego zakupu na własność.
„Czynsze leasingowe, które leasingobiorca płaci firmie leasingowej, mogą pochodzić w takim przypadku z przychodów, które korzystający uzyskuje dzięki wykorzystaniu danego środka trwałego. Sprzęt zarabia więc sam na siebie. Leasing to również korzyści podatkowe. Na przykład w leasingu operacyjnym przedsiębiorca ma możliwość wliczenia do kosztów uzyskania przychodów całej opłaty wstępnej oraz wszystkich rat leasingowych.” – mówi Mariusz Włodarczyk, dyrektor zarządzający BZ WBK Leasing.

Na co zwrócić uwagę przy umowie leasingowej lub kredytowej?

Wyprzedaże roczników to często na pierwszy rzut oka bardzo dobre oferty, ale w każdym wypadku powinniśmy przejrzeć umowy pod kątem dodatkowych opłat i ich konstrukcji.
„Diabeł tkwi w szczegółach. Przy zawieraniu umowy leasingowej lub kredytowej należy dokładnie zapoznać się z jej treścią, ogólnymi warunkami umowy oraz tabelą opłat i prowizji. Podpisanie niekorzystnej umowy może zniwelować wszystkie korzyści finansowe związane z zakupem samochodu z poprzedniego rocznika. Leasingodawca powinien jasno opisać w warunkach umowy wszystkie obciążenia, których leasingobiorca może spodziewać się w trakcie jej trwania- radzi Mariusz Włodarczyk, dyrektor zarządzający BZ WBK Leasing.

W przypadku ofert firm leasingowych istotne są również usługi dodatkowe, o których nie powinno się zapomnieć podczas wyboru finansowania auta. Dają one możliwość minimalizacja ryzyka inwestycji w przypadku wystąpienia zdarzeń losowych. Wśród produktów dodatkowych znajdują się m.in. ubezpieczenie GAP, zapewniające ochronę przed stratą finansową spowodowaną utratą wartości w przypadku szkody całkowitej lub kradzieży pojazdu. Gwarantują one zwrot do 100% wartości pojazdu z dnia jego zakupu .

Podczas zakupu nowego samochodu z poprzedniego rocznika nie należy ulegać „chwili” promocji. Dodatkowo podpisując umowę finansową należy, oprócz dokładnej lektury jej treści, przyjrzeć się także jakości obsługi i racjonalnie spojrzeć na cały zakres współpracy z leasingodawcą czy też bankiem. Dokonując właściwego wyboru usług mamy szansę na stabilne i profesjonalne wsparcie w zakresie finansowania naszego zakupu przez wiele lat- bez narażania się na nieprzewidziane koszty.

Źródło: Materiały prasowe BZ WBK Leasing

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Za 175 niezapłaconych mandatów skonfiskowali mu SUV-a. Choć dalej nim jeździ...

    60-latek z Florencji idzie na rekord. W ostatnich latach dostał 175 mandatów. Opiewają one na kwotę ponad 30 tys. euro. Żadnej z grzywien jednak nie opłacił. Dlatego skonfiskowali mu SUV-a.

    Rowerzyści boją się jeździć po ulicy. Powód? Tym są zachowania kierowców

    Rowerzyści boją się jeździć po ulicy. Czasami jednak nie mają innego wyjścia... Dobra informacja mimo wszystko jest taka, że jazda rowerem w Polsce staje się coraz bezpieczniejsza. Tak przynajmniej twierdzą statystyki.

    Dziś jest statystycznie najbardziej "wypadkowy" dzień tygodnia. To w piątki na drogach ginie nawet 270 osób

    Piątek, piąteczek, piątunio? Ukochany dzień Polaków niestety bezpieczny nie jest. W 2023 r. w każdy piątek miało miejsce średnio 3555 wypadków. W zdarzeniach tych ginęło średnio 268 osób, a 4091 odnosiło obrażenia. Czemu tak się dzieje?

    Mandaty dla kierowców po nowemu. Pojawi się możliwość wznowienia postępowania. Dziś to niemożliwe

    Dziś mandatu karnego praktycznie nie da się uchylić. Po podpisaniu staje się ostateczny. Od lat mówiono o tym, że sytuacja odbiera kierowcom prawo do obrony. MS wreszcie wysłuchało apeli i zapowiada zmiany. Pojawi się możliwość wznawiania postępowania mandatowego.

    REKLAMA

    Ten Opel spala tylko 5 litrów benzyny na 100 km. Ruszają zamówienia na hybrydową Astrę. Ile kosztuje?

    Opel Astra L wykonuje kolejny krok w stronę eko-mobilności. Właśnie stała się hybrydą, a właściwie to lekką hybrydą. Oferuje 136 koni mocy i spalanie wynoszące tylko 5 litrów. Ile kosztuje Astra Hybrid w Polsce?

    Nie tylko na pasach. Tu pieszy ma pierwszeństwo... wszędzie. Niebieski znak zmienia wszystko. Lepiej go poznaj

    Niebieski znak informuje kierowcę o tym, że wjechał właśnie do strefy zamieszkania. A tu reguła jest jedna. To królestwo pieszego. To on ma pierwszeństwo. Choć szczególne zasady ruchu nie ograniczają się tylko do tego wymogu.

    "Rzucimy jeszcze okiem na oponki" Od tych słów często zaczyna się poważny problem kierowców. Mandaty za opony do 3 tys. zł

    Policjant podczas kontroli drogowej może sprawdzić nie tylko dokumenty pojazdu. Równie dobrze może przyjrzeć się oponom. Co to jednak oznacza w praktyce? To ważne pytanie w momencie, w którym rozpoczyna się sezon wymiany opon na letnie.

    Stan techniczny roweru. Za jakie usterki kierowca może dostać mandat w 2024 r.?

    Koła się kręcą, a więc rower jest sprawny? No właśnie nie. Cykliści przed rozpoczęciem sezonu powinni sprawdzić stan techniczny pojazdu. Przy czym kluczowy jest jeden element. Wyładowana bateria może bowiem kosztować kierującego nawet 3000 zł.

    REKLAMA

    Tracą prawo jazdy za prędkość w mieście, ale nie mają go jak odzyskać przez długie miesiące. Paradoks po wyroku TK

    Kierowca za przekroczenie prędkości w mieście o więcej niż 50 km/h stracił prawo jazdy. Teoretycznie, bo decyzji nie potwierdził starosta. W takim przypadku kierujący trafia w próżnię. Bo prawa jazdy nie ma i nie wiadomo, kto miałby mu oddać dokument. W efekcie zakaz obowiązuje dużo dłużej, niż zakładane w prawie 3 miesiące.

    Oto cennik nowej Dacii Duster III. Za auto trzeba zapłacić co najmniej 79 900 zł. Sprzedaż właśnie ruszyła

    Trzecia generacja Dacii Duster oficjalnie wchodzi do polskiej sieci sprzedaży. Marka wskazała cennik dla roku 2024. Za rumuńskiego SUV-a trzeba zapłacić minimum 79 900 zł. Od tej wartości zestawienie jednak dopiero startuje.

    REKLAMA