REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakup auta do firmy z wyprzedaży 2013 r.

Zakup auta do firmy z wyprzedaży 2013 r. © Tatiana Belova - Fotolia.com
Zakup auta do firmy z wyprzedaży 2013 r. © Tatiana Belova - Fotolia.com
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jak co roku, producenci samochodów kuszą nabywców oszałamiającymi rabatami na zakup samochodów z wyprzedaży rocznika 2013. Na co zwrócić uwagę kupując auto do firmy podczas wyprzedaży?

Oprócz upustu, zwróć uwagę na utratę wartości

REKLAMA

REKLAMA

Jedną z istotnych finansowo kwestii, którą trzeba brać pod uwagę przy zakupie samochodu z poprzedniego rocznika jest niższa wartość przy odsprzedaży po krótkim okresie użytkowania. Każde auto traci na wartości zaraz po opuszczeniu salonu, ale niektóre modele wolniej, a inne znacznie szybciej. Spadek wartości pojazdu w poszczególnych latach eksploatacji zależy głównie od pozycji
i uznania marki oraz danego modelu na rynku. 

Należy pamiętać, że wartość samochodu, przy normalnym użytkowaniu, po trzech latach może spaść od 40% aż do nawet 60%. Najbardziej cenionymi markami przez kierowców w Polsce, są przed wszystkim produkty niemieckie i japońskie. Dłużej zachowują swoją wartość, gdyż uznawane są za niezawodne. Przykładem takich samochodów może być Volkswagen, Audi, BMW czy Skoda. – komentuje Dariusz Sokołowski, koordynator programów dealerskich w BZ WBK Leasing. Ważne - jeżeli firma zamierza korzystać z samochodu przez dłuższy okres – od sześciu do ośmiu lat, to utrata wartości z powodu zmiany rocznika ma mniejsze znaczenie. – dodaje Dariusz Sokołowski.

Salony samochodowe oprócz niższej ceny na wybrane modele wyprodukowane w 2013 roku oferują również dodatkowe wyposażenie oraz przystępne cenowo pakiety ubezpieczenia AC/OC/NW, określone procentem od wartości zakupionego pojazdu. Często firmy kuszone są leasingiem bez opłat administracyjnych i minimalną wpłatą własną.

Wyposażenie dodatkowe jest istotne w dłuższym okresie użytkowania samochodu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wybierając samochód z poprzedniego rocznika, warto skalkulować realną dla firmy wartość wyposażenia dodatkowego. Oczywiste jest, że warto zainwestować w komfort w przypadku długiego okresu użytkowania i lepiej zakupić pojazd w wersji deluxe z poprzedniego rocznika niż standard z kolejnego roku. Jednak w przypadku krótkiego okresu użytkowania i chęci odsprzedaży nie jest to już takie proste. Wyposażenie dodatkowe właściwie nie zwiększa wartości auta podczas jego sprzedaży. – stwierdza Dariusz Sokołowski. Nie należy jednak przesadzać w drugą stronę i szukać oszczędności wybierając samochód z minimalnym wyposażeniem dodatkowym. Może to spowodować znacznie większy problem z jego późniejszą odsprzedażą. – dodaje Dariusz Sokołowski.

Dokonując zakupu nowego auta z poprzedniego rocznika bardzo ważne jest kompleksowe porównanie ofert w kilku salonach samochodowych. Solidna kalkulacja i zebranie pod uwagę wszystkich czynników wpływających na cenę, pozwoli na wybór tej najkorzystniejszej. Może się okazać, że dana promocja nie zawsze jest najlepszą ofertą na rynku, gdy weźmiemy pod uwagę ceny dodatkowego wyposażenia czy ubezpieczenia. Pomimo rabatów, warto negocjować cenę indywidualnie u dealera.

Samochód dzięki pożyczce, czy może w leasingu?

Kupno samochodu to spory wydatek dla firmy. Warto przyjrzeć się różnym możliwościom finansowania, dzięki którym będziemy mogli rozwiązać ten problem. Wybierając formę zakupu samochodu należy wziąć pod uwagę kilka kryteriów, najistotniejszych z punktu widzenia prowadzonego przez nas biznesu:
• korzyści podatkowe,
• ilość potrzebnych dokumentów,
• wkład własny oraz skutki formalno-prawne (własność finansowanego przedmiotu, sposób rozwiązania umowy, ubezpieczenia).

Wynik ich porównania w przypadku leasingu i kredytu, będzie dla nas wskazówką, którą opcję finansowania wybrać.
Kredyt bankowy to korzystne rozwiązanie przede wszystkim, gdy zależy nam na własności finansowanego sprzętu. Ubiegając się o kredyt zyskujemy korzyść w postaci własności, ale musimy liczyć się z koniecznością dostarczenia sporej ilości dokumentów, opinii i zaświadczeń, z których część nie może być często starsza niż miesiąc. Zdolność kredytowa to kolejna ważna kwestia od której zależna jest wysokość kredytu oraz długość okresu finansowania. Musimy liczyć się z tym, że składając wniosek o przyznanie kredytu, po pierwsze nasza zdolność kredytowa może nie pozwolić na pokrycie całości inwestycji, po drugie należy pamiętać, że jesteśmy zobowiązani do wpłaty wkładu własnego, który w zależności od placówki banku może wynosić od 20 do nawet 40% wartości inwestycji. 

Leasing to uniwersalna forma finansowania inwestycji, polegająca na uzyskaniu potrzebnego środka trwałego bez konieczności jego zakupu na własność.
„Czynsze leasingowe, które leasingobiorca płaci firmie leasingowej, mogą pochodzić w takim przypadku z przychodów, które korzystający uzyskuje dzięki wykorzystaniu danego środka trwałego. Sprzęt zarabia więc sam na siebie. Leasing to również korzyści podatkowe. Na przykład w leasingu operacyjnym przedsiębiorca ma możliwość wliczenia do kosztów uzyskania przychodów całej opłaty wstępnej oraz wszystkich rat leasingowych.” – mówi Mariusz Włodarczyk, dyrektor zarządzający BZ WBK Leasing.

Na co zwrócić uwagę przy umowie leasingowej lub kredytowej?

Wyprzedaże roczników to często na pierwszy rzut oka bardzo dobre oferty, ale w każdym wypadku powinniśmy przejrzeć umowy pod kątem dodatkowych opłat i ich konstrukcji.
„Diabeł tkwi w szczegółach. Przy zawieraniu umowy leasingowej lub kredytowej należy dokładnie zapoznać się z jej treścią, ogólnymi warunkami umowy oraz tabelą opłat i prowizji. Podpisanie niekorzystnej umowy może zniwelować wszystkie korzyści finansowe związane z zakupem samochodu z poprzedniego rocznika. Leasingodawca powinien jasno opisać w warunkach umowy wszystkie obciążenia, których leasingobiorca może spodziewać się w trakcie jej trwania- radzi Mariusz Włodarczyk, dyrektor zarządzający BZ WBK Leasing.

W przypadku ofert firm leasingowych istotne są również usługi dodatkowe, o których nie powinno się zapomnieć podczas wyboru finansowania auta. Dają one możliwość minimalizacja ryzyka inwestycji w przypadku wystąpienia zdarzeń losowych. Wśród produktów dodatkowych znajdują się m.in. ubezpieczenie GAP, zapewniające ochronę przed stratą finansową spowodowaną utratą wartości w przypadku szkody całkowitej lub kradzieży pojazdu. Gwarantują one zwrot do 100% wartości pojazdu z dnia jego zakupu .

Podczas zakupu nowego samochodu z poprzedniego rocznika nie należy ulegać „chwili” promocji. Dodatkowo podpisując umowę finansową należy, oprócz dokładnej lektury jej treści, przyjrzeć się także jakości obsługi i racjonalnie spojrzeć na cały zakres współpracy z leasingodawcą czy też bankiem. Dokonując właściwego wyboru usług mamy szansę na stabilne i profesjonalne wsparcie w zakresie finansowania naszego zakupu przez wiele lat- bez narażania się na nieprzewidziane koszty.

Źródło: Materiały prasowe BZ WBK Leasing

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Urzędnicy żądają podwyżek opłat za rejestrację samochodu w Polsce. Niestety mają rację. Stoi za nimi matematyka

    Dlaczego podwyżki? Powiaty domagają się urealnienia opłat za czynności realizowane w wydziałach komunikacji. Wskazują np. że opłata za dowód rejestracyjny wynosząca 54 zł nie była zmieniana od 20 lat. Od kwietnia PWPW, która produkuje te dokumenty podnosi stawkę do prawie 45 zł. 

    Policja oddała pierwsze auto zabrane pijanemu. I co z tego? Nie ma co robić afery, bo kierowca konfiskaty i tak nie uniknie

    Przepisy o odbieraniu aut pijanym są, ale tak właściwie... ich nie ma? Potwierdzać to może przypadek 46-latka, któremu policjanci najpierw zabrali Volvo, a później je oddali. Z uwagi na brak przepisów wykonawczych. To jednak jeszcze nie świadczy o tym, ze nowelizacja jest martwa czy poszła do kosza. Kierowca nową karę i tak poniesie.

    Rząd chce jednak wykasować podatek od aut spalinowych. Szykuje się do rozmów z UE na temat zmian w KPO

    KPO miało zgotować kierowcom w Polsce aż dwa podatki od aut spalinowych. Teraz okazuje się, że tych może wcale nie być. Nowy rząd planuje renegocjację planu odbudowy. Danina płacona przez kierowców ma zniknąć z dokumentu, a tym samym nie zacznie obowiązywać w Polsce.

    Chciał uniknąć kary za parkowanie. Przerobił litery na tablicy rejestracyjnej. Dostał zarzut karny i może trafić do więzienia na 5 lat

    Aby uniknąć płacenia mandatów za nieprawidłowe parkowanie, dostawca jedzenia przerobił na tablicy rejestracyjnej literę F na E. Teraz grozi mu nawet 5 lat więzienia. Chciał być sprytny. Policjanci byli jednak sprytniejsi.

    REKLAMA

    103-latka rozbiła bank. Prowadziła auto bez prawa jazdy. Samochód nie miał natomiast OC

    Miała 103 lata i prowadziła samochód. Prowadziła go bez prawa jazdy. Na tym kłopoty seniorki się nie kończą. Jaki był finał? Karabinierzy – bo akcja rozgrywała się we Włoszech – odwieźli ją do domu. Ona natomiast zapowiedziała zakup... skutera!

    Będzie nowy wzór prawa jazdy. Ale prawa jazdy na tramwaj. Co się zmieni?

    Rząd pracuje nad nowym drukiem prawa jazdy. Zmieni się jednak dokument wydawany kierującym... tramwajami. Chodzi o to, aby zwykła kartka papieru zamieniła się w druk, który zostanie dobrze zabezpieczony przed fałszerstwem. Czy to oznacza, że pozwolenie będzie droższe?

    Przed wejściem na jezdnię pieszy musi spojrzeć trzy razy. Inaczej dostanie nawet 5 tys. zł mandatu

    Trzy spojrzenia stanowią podstawową zasadę bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Pieszy zaniedba ten obowiązek? Konsekwencje mogą być zatem naprawdę przykre. W skrajnym przypadku może dostać nawet 5 tys. zł mandatu.

    Klonowanie kart paliwowych. Proceder może oznaczać tysiące złotych strat. Jak się przed nim chronić?

    Karta paliwowa to firmowe dobrodziejstwo, ale i zagrożenie. Bo niezwykle łatwo jest ją sklonować i narobić firmie transportowej setki tysięcy złotych dodatkowych kosztów. Jak się chronić przed duplikowaniem kart i kradzieżą pieniędzy?

    REKLAMA

    Znasz ukryte funkcje pasów bezpieczeństwa w samochodzie? Niektóre są naprawdę zmyślne

    Pasy mają chronić życie i zdrowie pasażerów w czasie wypadku. Do tego ich funkcja się jednak nie ogranicza. Bo potrafią dużo więcej! Kreatywni kierowcy znaleźli dla nich szereg innowacyjnych zastosowań. Niektóre mogą zadziwić.

    Czy za narkotyki też można stracić samochód od 14 marca 2024 r.?

    Za prowadzenie po alkoholu kierowca może stracić samochód lub zapłacić wysoką nawiązkę. Co jednak z prowadzeniem pod wpływem środka odurzającego? Czy w tym przypadku również działają przepisy kodeksu karnego dotyczące przepadku pojazdu lub jego równowartości?

    REKLAMA