| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Pożyczka od faktora – jednorazowa czy odnawialna

Pożyczka od faktora – jednorazowa czy odnawialna

Jednym ze sposobów na odzyskanie płynności finansowej przy zatorach płatniczych w branży transportowej jest skorzystanie z pożyczki od faktora. Czy to się opłaca?

Pożyczkę można uzyskać w banku lub od faktora. Przewagą firmy, z którą przedsiębiorstwo współpracuje już w zakresie faktoringu jest to, że zna ona sytuację finansową, model biznesu, odbiorców i dyscyplinę płatniczą klienta i na bazie tych informacji jest w stanie sprawnie i szybko, bez gromadzenia dodatkowych dokumentów, podjąć decyzję o przyznaniu pożyczki w określonej kwocie. Taka oferta będzie zatem dostosowana do potrzeb przedsiębiorstw, pod względem okresu spłaty, wysokości rat, sposobu ich regulowania. Faktor może udzielić karencji w spłacie, określając termin rozpoczęcia spłaty na określony czas od wypłaty pożyczki tak, aby zainwestowane środki zaczęły pracować. Warto zwrócić się o udzielenie pożyczki do faktora również wtedy, gdy faktoring nie został jeszcze przyznany, a firma potrzebuje gotówki, a równocześnie prowadzi stałą współpracę z odbiorcami, których należności może przekazać do faktoringu.

Gdy przedsiębiorca zgłosi się do faktora po dodatkowe środki, powinien zastanowić się, która forma finansowania będzie bardziej optymalna dla jego firmy - pożyczka jednorazowa czy odnawialna. – mówi Agnieszka Kowalik Członek Zarządu Pragma Faktoring SA. Najlepiej tę kwestię rozważyć na konkretnym przykładzie i odnieść ją do własnego otoczenia rynkowego.
Przedsiębiorca T prowadzi działalność transportową i współpracuje stale z 5 odbiorcami, którym wystawia faktury z 30 dniowymi terminami płatności. Miesięczne saldo wierzytelności wynosi łącznie około 500.000 zł. Jeden z odbiorców, na współpracy z którym Przedsiębiorcy T szczególnie zależy, stawia warunek, wprowadzenia 60 dniowych terminów płatności. Jednocześnie, oczekuje zwiększenia zakresu świadczonych usług. Przedsiębiorca T może albo zrezygnować ze współpracy z pozostałymi odbiorcami lub ich częścią, albo uzupełnić tabor kupując dodatkowe pojazdy. Współpraca z jednym tylko odbiorcą stanowi zawsze ryzyko, dodatkowym mankamentem są dłuższe niż u innych terminy płatności. Najlepiej byłoby zachować współpracę z wszystkimi sprawdzonymi odbiorcami, rozszerzając ją jednocześnie z jednym wiodącym, dzięki zakupowi dodatkowych pojazdów.
Przedsiębiorca T nigdy dotąd nie myślał o faktoringu, w opisanej sytuacji zaczyna się nad nim zastanawiać. Środki pozyskane z faktoringu nie wystarczą jednak na pokrycie kosztów zakupu pojazdów. Przedsiębiorca Y decyduje się na przedstawienie swoich oczekiwań faktorowi. Faktor w oparciu o stabilną sytuację przedsiębiorcy Y, stałą, kilkuletnią współpracę z odbiorcami oraz dobrą ocenę portfela należności, przyznał Przedsiębiorcy Y finansowanie w formie faktoringu. Ustalił limity na odbiorców w łącznej kwocie 500.000 zł wraz z deklaracją ich podwyższenia na odbiorcę dominującego w przypadku zwiększenia obrotów, jak również pożyczkę w kwocie 100.000 zł. Faktor przyznał 60-dniową karencję w spłacie pożyczki, dając Przedsiębiorcy Y czas na zakup pojazdów i rozpoczęcie współpracy z dominującym odbiorcą na większą skalę. 

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK