REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy opony zimowe mogą być niebezpieczne?

Opona z głębokim bieżnikiem
Opona z głębokim bieżnikiem
Media

REKLAMA

REKLAMA

Opony mają okres przydatności do użycia. W momencie kiedy są zbyt stare stają się niebezpieczne w użytkowaniu.

Badania prowadzone przez serwis Allegro.pl pięć lat temu pokazały, że zaledwie 55% ankietowanych dopasowywało opony do pory roku. Sytuacja się zmieniła. Około 91% respondentów odpowiedziało, że w zeszłym roku, w okresie zimowym, użytkowali opony zimowe, a dodatkowe 5% korzystało w tym czasie z opon całorocznych. Trzeba pamiętać jednak, że nawet najdroższa „zimówka” nie zapewni nam stu procentowego bezpieczeństwa. No co zatem musimy zwrócić uwagę?

REKLAMA

Z badań przeprowadzonych przez serwis Allegro.pl wynika, że blisko 35% respondentów używa jednego kompletu opon zimowych przez 4 sezony, a 31% korzysta z nich przez 3 sezony. Według ekspertów jest to rezultat tego, że około 60% ankietowanych przy wymianie „zimówek” kupuje fabrycznie nowy ich komplet, a jak wiadomo to kosztowna inwestycja.

Data produkcji opony

REKLAMA

Na każdej oponie można znaleźć datę produkcji. Pierwsze dwie cyfry oznaczają numer tygodnia, a ostatnie dwie rok produkcji. Według polskich norm granica nowości wyznaczona jest na trzy lata od daty produkcji. Pamiętajmy, by nie używać opon, które mają więcej niż 5-6 lat, ponieważ po takim długim czasie eksploatowania tracą swoje właściwości. Na oponie znajduje się również etykieta, o której wie jedynie połowa kierowców, a odczytać ją potrafi jedynie 63% z nich. Została ona wprowadzona przez producentów na żądanie Unii Europejskiej. Etykieta taka odpowiednio kategoryzuje oponę oraz precyzuje ich wpływ na wydajność paliwową, bezpieczeństwo oraz poziom generowania hałasu.

Aż 73% kierowców samodzielnie ocenia zużycie opon. Najbardziej rzuca się w oczy stan bieżnika. W Polsce jego głębokość nie może być mniejsza niż 1,6 mm. O tym mówi prawo. Jednak ta głębokość dotyczy jedynie opon letnich. „Zimówki” są bardziej wymagające w tej kwestii. Eksperci ostrzegają, że im mniejsza głębokość bieżnika, tym opona bardziej traci swoje właściwości. Należy je koniecznie wymienić na nowy komplet, gdy jego głębokość będzie w granicach 4 mm. Takie opony, dostały dwukrotnie gorszy wynik od zupełnie nowych w przeprowadzonych testach.
Groźne dla naszego bezpieczeństwa są również różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, jak na przykład wybrzuszenia, czy przecięcia. W takiej sytuacji należy koniecznie wybrać się do serwisu wulkanizacyjnego, w którym specjalista oceni stan techniczny takiej opony i ewentualną możliwość dalszego jej eksploatowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy opona może popękać?

REKLAMA

Równie ważna, co stan techniczny jest metoda przechowywania opony. Wielu kierowców popełnia błędy w tej kwestii. Jeden z nich to trzymanie opon w miejscach, gdzie są narażone na działanie promieni słonecznych, nadmiernej wilgotności lub zbyt suchych o wysokiej temperaturze. Ma to ogromne znaczenie w późniejszym użytkowaniu. Narażenie opon na te czynniki może grozić na przykład ich pękaniem. Jeżeli opona będzie przechowywana w dobrych warunkach, możemy wtedy liczyć na to, że lepsza będzie ich żywotność oraz osiągi.
Co powinno się zatem zrobić? Po dokładnym umyciu i wysuszeniu opon należy je umieścić w miejscu suchym o umiarkowanej temperaturze. Nie mogą być narażone na działanie warunków atmosferycznych. 

Jeżeli chcemy opony ułożyć jedna nad drugą sprawdźmy najpierw czy nie mają żadnych deformacji. Sukcesywnie należy zmieniać ich kolejność ułożenia. Jeśli zamierzamy przechować opony przez dłuższy czas producenci zalecają, aby ustawione były w pozycji pionowej, minimum 10 cm nad ziemią. Aby nie uległy zniekształceniu należy je co jakiś czas obracać.
W sytuacji, gdzie opona zamontowana jest na felgach powinno się przechowywać je poziomo, w stosie do maksymalnie czterech sztuk. Ciężar musi spocząć na brzegach felg, dlatego obniża się powietrze.

Tekst: Paulina Samoraj
Źródło: Materiały Prasowe allegro.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA