| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Biuro w samochodzie

Biuro w samochodzie

Nowoczesne technologie, w tym dostęp do internetu umożliwiają stworzenie biura we wnętrzu samochodu. Podpowiadamy, z jakich urządzeń mogą korzystać pasażerowie samochodów podczas podróży biznesowych.

Na rynku znaleźć można wiele rozwiązań, które są pomocne nawet w najbardziej nieprzewidywalnych okolicznościach. Przydają się one również w delegacji - kiedy trzeba odwiedzić nieznane miejsce, a często brakuje czasu na poszukiwanie właściwego budynku, parkingu czy hotelu. Wiele firm ma dziś oddziały na całym świecie, pracownicy często muszą odwiedzać jednostki w innych państwach. Dlatego istotne jest, żeby potrafili korzystać z nowych technologii i mieli dostęp w trasie do narzędzi pozwalających na odnalezienie się w takich sytuacjach. Na rynku motoryzacyjnym rozwijane są np. urządzenia zgodne z popularnymi systemami nawigacyjnymi GPS i GLONASS, oparte na stałej komunikacji online. - Tego typu urządzenia „uczą się” w trakcie jazdy samochodem, gromadząc najnowsze dane o trasach i ruchu drogowym. Dzięki temu ich użytkownicy unikają dobrze znanych kierowcom problemów wynikających z wykorzystania szybko dezaktualizujących się map offline. Aplikacje budowane z myślą o wykorzystaniu w samochodach muszą brać oczywiście pod uwagę bezpieczeństwo kierowcy. Jego zapewnieniu mają służyć takie rozwiązania, jak komunikaty głosowe, bezprzewodowa integracja kokpitu z telefonem kierowcy, a nawet z telefonami czy tabletami wszystkich pasażerów auta. Ostatnia z wymienionych funkcjonalności oddaje część kontroli nad mniej krytycznymi funkcjami samochodu, takimi jak klimatyzacja czy system audio, w ręce pozostałych pasażerów, pozwalając kierowcy skupić się na drodze – mówi Wojciech Mach, Dyrektor Zarządzający Luxoft Poland, polskiego oddziału globalnego dostawcy rozwiązań IT dla wiodących światowych producentów samochodów i dostawców urządzeń motoryzacyjnych.
Nawigacja samochodowa jest najbardziej rozpowszechnionym, ale i wciąż udoskonalanym narzędziem. Najnowsze systemy nawigacyjne posiadają tak zaawansowane funkcje, jak głosowe informowanie o elementach infrastruktury, sygnalizacji świetlnej, a nawet o zbliżających się manewrach, które trzeba będzie przeprowadzić. Część takich funkcjonalności zaczęto już stosować, na przykład rozwijając w komputerach pokładowych system informacji drogowej online, możliwość korzystania z map i nawigowania. 

Coraz większym zainteresowaniem wśród kierowców cieszą się także aplikacje wpisujące się w trend tzw. eco-driving. Przykładem może być aplikacja Drivewise.ly, która wspomaga kierowców w doskonaleniu umiejętności ekonomicznej jazdy. Aplikacja dostarcza wskazówek swoim użytkownikom pozwalających na zmniejszenie wydatków na paliwo i redukcję emisji CO2. Kierowca otrzymuje wytyczne dotyczące optymalnej prędkości, sposobu hamowania i przyspieszania. Aplikacja nadaje kierowcy indywidualną ocenę punktową mierzącą jego umiejętności oszczędnej jazdy. Dzięki integracji z Facebookiem otrzymany wynik może być porównany z rezultatami uzyskanymi przez innych kierowców, rodzinę, przyjaciół czy nawet celebrytów. Dzięki smartfonowi jeżdżenie samochodem może stać się wciągającą zabawą dzięki zdobywaniu nowych odznak, punktów oraz możliwość rywalizacji o tytuł najbardziej ekologicznie jeżdżącego kierowcy.
Ciekawe dodatkowe systemy wsparcia oferują kierowcom projektanci rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo jazdy. Ich działanie oparte jest na kamerach i radarach, potrafią wykrywać obiekty znajdujące się w pobliżu samochodu, ale poza zasięgiem wzroku kierowcy. Sygnalizują też opuszczenie pasa ruchu albo zakłócenia na torze. 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK