| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Zwolnienie z VAT dla dostawy aut używanych

Zwolnienie z VAT dla dostawy aut używanych

Z dniem 1 stycznia 2014 r. zmienią się zasady rozliczania VAT od zakupu i sprzedaży samochodów. Jak powinna rozliczyć VAT firma, która zamierza sprzedać swoją flotę? Czy lepiej zrobić to teraz, czy poczekać ze sprzedażą do nowego roku?

Dysponujemy flotą samochodów osobowych, które są wykorzystywane przez naszych pracowników (na cele prowadzonej przez nas działalności gospodarczej). Obecnie planujemy sprzedaż kilku z nich. Czy dla dostaw tego typu pojazdów zastosowanie znajdzie zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT? Słyszeliśmy, że od 1 stycznia 2014 r. ma coś zmienić się w tej materii? Lepiej dokonać obecnie szybkiej ich sprzedaży, czy też poczekać do 1 stycznia 2014 r. w tym zakresie.

Sprzedaż samochodów osobowych, które wykorzystywane są w działalności gospodarczej, w określonych okolicznościach, korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT.

Na gruncie obowiązujących obecnie przepisów zwolniona od podatku VAT jest dostawa towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Przez towary używane rozumie się przy tym ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel. Jednocześnie, na podstawie przepisów rozporządzenia w sprawie wykonania ustawy o podatku od towarów i usług, zwolniona jest od podatku dostawa samochodów przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w wysokości 50% lub 60% kwoty podatku, nie więcej jednak niż odpowiednio 5.000 zł lub 6.000 zł. Warunkiem jest, aby samochody te stanowiły towary używane w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Przepis ten dotyczy m.in. samochodów osobowych. W praktyce, samochody osobowe, które po ich nabyciu były przez przedsiębiorcę wykorzystywane przez okres co najmniej 6 miesięcy korzystają przy sprzedaży ze zwolnienia od opodatkowania. W chwili obecnej zatem, sprzedając samochód osobowy:

  • przy zakupie którego przedsiębiorcy przysługiwało prawo do odliczenia 60% podatku naliczonego (nie więcej niż 6000 zł)
  • który jednocześnie wykorzystywany był w działalności przez okres co najmniej pół roku

możliwe jest zastosowanie zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT.

Należy przy tym pamiętać, że w sytuacji gdy sprzedaż ma miejsce przed upływem 5 lat licząc od daty zakupu takiego pojazdu koniecznym jest dokonanie korekty części odliczonego przy zakupie podatku naliczonego.

Z dniem 1 stycznia 2014 r. opisane powyżej zwolnienie (w tym konkretnym kształcie) przestanie obowiązywać. Nie oznacza to jednakże, że po ww. dniu każda sprzedaż samochodu osobowego zostanie opodatkowana. Ministerstwo Finansów przedstawiło bowiem projekt rozporządzenia, w którym zakłada się, z zasady, jego przedłużenie.

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

STY31
TydzieńPWŚCPSN
12930311234
2567891011
312131415161718
419202122232425
526272829303101

Ostatnio na forum

Eksperci infor.pl

Beata Mosór

Zastępca Dyrektora ds. Marketingu i PR w NetArt

Zostań ekspertem Infor.pl »