| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Co to jest geometria zawieszenia?

Co to jest geometria zawieszenia?

Geometria zawieszenia to termin znany większości kierowców. Niestety, często jest mylony ze zbieżnością kół. W efekcie mało kto kontroluje stan geometrii zawieszenia.

Ustawienie geometrii zawieszenia to dość skomplikowana operacja i nie ogranicza się jedynie do ustawienia zbieżności kół. To tylko jeden z etapów wspomnianego procesu, na który składa się ponadto: ustawienie kąta pochylenia kół, ustawienie kąta pochylenia sworznia zwrotnicy i kąta wyprzedzenia osi sworznia zwrotnicy.

Eksperci z Motointegrator.pl zwracają uwagę, że większość kierowców myli kontrolę geometrii zawieszenia z inną popularną czynnością, czyli ustawieniem zbieżności kół. W efekcie stan geometrii zawieszenie kontroluje stosunkowo niewielu właścicieli pojazdów.

Tymczasem kontrolę geometrii zawieszenia należy przeprowadzać profilaktycznie przynajmniej raz w roku. Przy czym bezwzględnym wymogiem, do prawidłowego ustawienia wszelkich kątów w układzie zawieszenia jest dobry stan techniczny zawieszenia, w tym wszelkiego rodzaju metalowo-gumowych elementów. W skrócie - żeby poprawnie ustawić geometrię zawieszenia, w podwoziu nie może być jakichkolwiek luzów.

Koszt ustawienia geometrii zawieszenia w warsztacie to wydatek ok. 200 zł i nie warto na tej operacji oszczędzać. Źle ustawione kąty w układzie zawieszenia skutkują bezpośrednio pogorszeniem właściwości jezdnych pojazdu i powodują szybsze zużycie elementów typu - opony, łożyska, czy elementy układu kierowniczego.

Z kolei przesłanką do sprawdzenia geometrii zawieszenia powinno być każde nieostrożne wjechanie w wyrwę wjezdni lub śmiały podjazd pod wysoki krawężnik.

Źródło: Materiały prasowe Motointegrator

Tekst: Tomasz Korniejew

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »