| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Miejsce świadczenia usług krótkoterminowego wynajmu środków transportu

Miejsce świadczenia usług krótkoterminowego wynajmu środków transportu

Nasza firma zamierza nabyć kilka samochodów oraz jeden helikopter w celu rozpoczęcia działalności polegającej na ich wynajmowaniu na okres nie dłuższy niż kilkanaście dni. Samochody te będą udostępniane klientom na terenie Polski. Naszymi klientami będą zarówno firmy polskie jak i zagraniczne. W jaki sposób należało będzie opodatkować podatkiem VAT ww. świadczenia.

Firma „Auto – rent” zajmuje się wypożyczaniem samochodów osobowych. Niemiecka firma „AFA” wypożyczyła od „Auto – rent” samochód osobowy na okres 4 dni w związku z przyjazdem do Polski pracownika niemieckiej firmy w celach służbowych. Wynajmowany samochód osobowy oddany był do dyspozycji na terenie Polski, zatem usługa krótkoterminowego wynajmu środka transportu powinna być opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Polska firma „Heli” posiada dwa helikoptery, które wynajmowane są jako powietrzne taksówki. W związku z planowanym otwarciem fabryki na terenie Słowacji japońska firma „Akito” wynajęła od „Heli” helikopter na 3 dni, w celu sprawnego poruszania się pomiędzy proponowanym lokalizacjami przyszłej fabryki. Zgodnie z umową, helikopter oczekiwał na przedstawicieli firmy „Akito” na lotnisku w Bratysławie. Należy przyjąć, iż miejscem opodatkowania przedmiotowej usługi było terytorium Słowacji, gdyż faktyczne oddanie do dyspozycji wynajętego helikoptera nastąpiło w Bratysławie. Zatem przedmiotowa usługa winna być opodatkowana na terenie Słowacji.

Odpowiadając na pytanie wskazane na wstępie stwierdzić należy, że skoro okres wynajmu samochodów osobowych i helikoptera nie będzie w żadnym przypadku przekraczał 30 dni (będzie wynosił kilkanaście dni), to niewątpliwie wynajem ten będzie uznany za wynajem krótkoterminowy. Świadczone więc przez polską firmę usługi krótkoterminowego wynajmu powinny więc być opodatkowane w Polsce, ponieważ środki transportu będą oddawane do dyspozycji klientów w Polsce.

Tekst: Piotr Paszek, doradca podatkowy w ECDDP Sp. z o.o., Tomasz Kolarczyk, konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »