| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Analiza danych z floty samochodowej - zyski

Analiza danych z floty samochodowej - zyski

Analizując dane płynące z floty samochodowej można solidnie zrestrukturyzować procesy biznesowe. Jakie korzyści płyną z analizy danych floty samochodowej?

Szeroką wiedzę o statusie floty samochodowej daje telematyka – lokalizacja GPS „obudowana” systemem analitycznym do zarządzania. Intuicja, „kartkowe rozliczenia” lub nawet „prosty monitoring” to dla firmy chcącej optymalizować koszty droga donikąd.

Samochód służbowy generuje średnio tysiąc rekordów dziennie – wynika z analizy firmy Finder S.A., operatora autorskiej platformy lokalizacyjnej Finder Online. Rekord to dane informujące m.in. o stanie paliwa, współrzędnych pojazdu, obrotach silnika, czasie otwarcia i zamknięcia drzwi czy temperaturze w ładowni samochodu. Ze względu na różnorodność użytkowników platformy Finder Online – wśród których są zarówno firmy posiadające kilka samochodów, jak i posiadające flotę kilkuset pojazdów - są to dane uśrednione dla typowego samochodu firmowego.

Dane, które dostarcza nowoczesny system lokalizacyjny są pomocne w podjęciu decyzji o ewentualnym skorygowaniu nieefektywnych założeń współpracy z partnerami biznesowymi.

Czasami okazuje się, że firmowa flota pracuje na pełnych obrotach tylko przez trzy dni w tygodniu, ponieważ najważniejsi kontrahenci życzą sobie dostaw tylko przez owe trzy dni. Firma staje przed dylematem - powiększać nie w pełni efektywną flotę czy zrezygnować z pozyskiwania nowych klientów. Tymczasem dzięki dostępowi do danych pozwalających na szeroki ogląd sytuacji floty, zarządzający firmą mogą skorygować swoją ofertę i np. zdecydować się na rozłożenie dostaw na wszystkie dni tygodnia, w zamian oferując swoim najważniejszym kontrahentom odpowiednie systemy rabatowe.

Skuteczna weryfikacja procesów biznesowych nie byłaby możliwa bez funkcji analitycznych oferowanych przez najlepsze systemy telematyczne do zarządzania flotą.

- Systemy takie mogą analizować i kontrolować bardzo wiele parametrów – mówi Piotr Jakubowski, prezes firmy Finder S.A., lidera rynku takich rozwiązań. - Poza najczęściej wykorzystywanymi funkcjami jak rejestrowanie czasu pracy, tras i prędkości przejazdów, zużycia paliwa, tankowań, liczby i czasu wizyt handlowych, zaawansowane programy umożliwiają współdziałanie z systemami nawigacji przy planowaniu optymalnych tras przejazdów, przekazywanie zleceń, informowanie o wjeździe lub wyjeździe ze strefy załadunku, przekazywanie danych o zamówieniach i stanach magazynowych. Liczba funkcji wypełnianych przez podobne programy stale wzrasta wraz z nowymi potrzebami użytkowników – podkreśla Piotr Jakubowski.

Na podstawie realnych informacji o kosztach i osiąganych efektach możliwa jest skuteczna optymalizacja procesów w całej firmie. Skala korzyści jest zależna od specyfiki firmy – liczby i rodzaju pojazdów, obszaru działania, charakterystyki dostaw, struktury ponoszonych kosztów, itp. Doświadczenia użytkowników Finder Online pokazują, że wdrożenie systemu w firmowej flocie przynosi średnio kilkaset złotych oszczędności miesięcznie na jeden pojazd.

Źródło: Materiały prasowe Finder S.A.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »