| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Bankowozy jednak bez VAT

Bankowozy jednak bez VAT

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że od samochodów leasingowych z sejfem w bagażniku (bankowozów) można odliczać pełną stawkę podatku VAT.

Modę na bankowozy, czyli samochody osobowe z zamontowanym w bagażniku zabezpieczonym sejfem zapoczątkowało wprowadzenie zamiany przepisów odnośnie odliczania VAT od pojazdów leasingowych. W myśl aktualnie obowiązujących przepisów od samochodów wziętych w leasing można odliczyć maksymalnie 60% naliczonego podatku VAT. Wcześniej można było odliczyć pełne 23%.

W myśl przepisów pełną stawkę VAT można odliczać jedynie od pojazdów specjalnych, a właśnie takimi pojazdami specjalnymi są samochody przystosowane do przewozu pieniędzy.

Minister Finansów szybko zakwestionował praktykę odliczania pełnej stawki VAT od tzw. bankowozów tłumacząc, że najczęściej są to pojazdy wykorzystywane jedynie okazjonalnie do przewozu pieniędzy, a nie stanowią floty firm oferujących usługi przewożenia gotówki. Rzeczywiście bankowozów zaczęli masowo używać przedsiębiorcy, których działalność nie jest związana z usługami przewozu gotówki. Na przykład prawnicy, którzy tłumaczą, że od czasu do czasu przewożą w swoich bankowozach pieniądze z rozliczeń z klientami oraz akta spraw, które prowadzą.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że w myśl zasady neutralności VATu oraz faktu, że bankowóz jest samochodem specjalnym, przysługuje przedsiębiorstwom kupującym tego typu samochody pełne odliczenie podatku VAT od zakupu. I nie ma w tym przypadku znaczenia rodzaj działalności, którą prowadzi wykorzystujący (nawet okazjonalnie) bankowóz przedsiębiorca.

Tekst: Tomasz Korniejew, źródło: gazeta.pl

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK