| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Ustalanie średniej wartości samochodu

Ustalanie średniej wartości samochodu

Jak ustalić średnią wartość samochodu firmowego? Na to pytanie powinien znać odpowiedź każdy fleet manager.

Wycena samochodów firmowych jest niezbędna w przypadku odsprzedaży pojazdów flotowych oraz przy okazji ubezpieczania floty pojazdów. Każdy flet manager musi znać wartość poszczególnych samochodów jeżdżących we flocie. Praktyki rynkowe są bezlitosne i różnego rodzaju podmioty niejednokrotnie zaniżają wyceny pojazdów, czy to w przypadku wypłaty odszkodowania za szkody komunikacyjne, czy to w przypadku chęci nabycia, które pojazdów z floty.

Uśrednioną wartość pojazdu bardzo trudno ocenić na podstawie ofert wystawionych na polskim rynku. Cena samochodu zależy w dużej mierze od rocznika, historii użytkowania, przebiegu oraz kondycji technicznej. Na polskim rynku samochodów używanych królują pojazdy sprowadzone z zagranicy z niewiadomego źródła, często powypadkowe których kondycja techniczna pozostawia wiele do życzenia. Takie oferty często kontrastują z cenami dobrze utrzymanych egzemplarzy i przy okazji zaniżają średnie ceny.

Zarówno firmy ubezpieczeniowe oraz urzędy skarbowe korzystają z uśrednionych cen samochodów na europejskim rynku wtórnym wydawanym przez firmy EurotaxGlass's International i Info-Expert. Firm proponujących wyceny samochodów jest więcej, ale te dwie są szczególnie cenione w instytucjach.

Szacunkowej wyceny pojazdu można dokonać online i nie wiąże się to z dodatkowym kosztem. W większości przypadków taka szacunkowa wycena wystarczy (konfrontując ją z faktycznym stanem technicznym pojazdu) do oceny, czy oferta kupna samochodu lub oferta odszkodowania jest dla nas satysfakcjonująca, czy ktoś chce nas naciągnąć. W przypadku, gdy potrzebujemy szczegółowej wyceny konkretnego egzemplarza możemy ją uzyskać ponosząc dodatkową opłatę. Wycenę samochodu za dodatkową opłatą możemy też zlecić jednemu z rzeczoznawców samochodowych PZM.

Tekst: Tomasz Korniejew

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

mgr. inż. Bogumił Leśniewski

Specjalista ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »