| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Zakup paliwa do powierzonego samochodu a odliczenie VAT

Zakup paliwa do powierzonego samochodu a odliczenie VAT

Czy w przypadku świadczenia usług transportowych na rzecz podmiotu zagranicznego powierzonymi środkami transportu podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu zakupu paliwa do ww. pojazdów?

Spółka XYZ w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi spedycyjne i transportowe. Przedmiotowe czynności podatnik, co do zasady, wykonuje przy użyciu pojazdów ciężarowych (o masie całkowitej przekraczającej 3.5 tony) stanowiących własność zleceniodawcy - podmiotu zagranicznego. Spółka ponosi przy tym w kraju koszty opłat drogowych oraz wydatki związane z zakupem paliwa do powierzanych samochodów kontrahenta. Zgodnie z otrzymaną przez podatnika interpretacją indywidualną, przedmiotowe usługi podlegają opodatkowaniu podatkiem od wartości dodanej w kraju siedziby zleceniodawcy (Spółka XYZ wystawia tzw. faktury VAT NP, gdzie nie ma stawki i kwoty podatku). Mając na względzie powyższe, podatnik powziął wątpliwość, czy na gruncie przepisów o podatku od towarów i usług istnieją przeciwwskazania do odliczenia podatku naliczonego w sytuacji, gdy poniesione wydatki na paliwo dotyczyły pojazdów będących własnością podmiotu zleceniodawcy?

W celu udzielenia odpowiedzi na tak zadaną wątpliwość niezbędne jest dokonanie analizy przepisów cytowanej ustawy regulujących prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego.

Na mocy zasady ogólnej art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Analiza powyższej normy prowadzi do przekonania, że warunkiem umożliwiającym skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie towarów/usług jest zaistnienie związku zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi. A contrario, wydatki dotyczące czynności zwolnionych z VAT, bądź niepodlegających opodatkowaniu tym podatkiem (tutaj VAT NP) – nie uprawniają do obniżenia podatku należnego.

Niemniej, skoro miejsce opodatkowania przedmiotowych usług transportowych znajduje się poza terytorium kraju, konieczne jest odniesienie się również do treści ust. 8 cyt. przepisu prawa podatkowego. Wskazana norma uprawnia bowiem do skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego podatników, którzy nabywają towary bądź usługi mające związek m.in. z świadczonymi przez nich usługami poza terytorium kraju (VAT np.), o ile spełnione są następujące przesłanki: 

• podatek naliczony mogłyby być odliczony, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju,
• podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Konieczny Grzybowski Polak sp. k.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »