| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Zakup paliwa do powierzonego samochodu a odliczenie VAT

Zakup paliwa do powierzonego samochodu a odliczenie VAT

Czy w przypadku świadczenia usług transportowych na rzecz podmiotu zagranicznego powierzonymi środkami transportu podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu zakupu paliwa do ww. pojazdów?

A zatem, skoro wykonywane przez podatnika usługi transportowe (nie będące czynnościami zwolnionymi, bądź też w ogóle niepodlegającymi opodatkowaniu VAT [a nie opodatkowanymi w kraju nabywcy]) wykazują związek z poniesionymi wydatkami na paliwo to ww. warunki należy uznać spełnione (oczywiście o ile Spółka XYZ spełni wymogi dokumentacyjne, o których mowa powyżej). Tym samym, w opinii Autora, okoliczność wykonywania usługi transportowej przy użyciu środka transportu będącego własnością zlecającego tą usługę nie ma wpływu na prawo do odliczenia podatku przez Spółkę XYZ.

Powyższa analiza znajduje potwierdzenie w stanowisku organów podatkowych. Tytułem przykładu warto wskazać na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 24 lutego 2012 r., sygn. ITPP2/443-1735a/11/AK, w której czytamy, iż „Spółce będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących nabycie paliwa do samochodu o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony, pod warunkiem, że będzie w posiadaniu dokumentów, o których mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, potwierdzających związek odliczonego podatku ze świadczeniem opodatkowanych usług poza terytorium kraju, o ile nie wystąpią przesłanki wyłączające to prawo określone w art. 88 ustawy”. Ponadto organ jednoznacznie stwierdził, iż: „fakt wykonywania usługi transportowej przy użyciu środka transportu będącego własnością zlecającego tą usługę nie jest przesłanką wyłączającą prawo do odliczenia podatku”.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelarie Radców Prawnych Cyran Polak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK