REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wybrać samochód dla firmy?

Podczas wyboru samochodów do floty nie warto się kierować jedynie kosztem zakupu.
Podczas wyboru samochodów do floty nie warto się kierować jedynie kosztem zakupu.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wybór odpowiednich samochodów do floty jest trudny i wymaga przeanalizowania wielu kosztów. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając samochody dla firmy.

Cenniki samochodowe podczas poszukiwań odpowiednich samochodów dla naszej firmowej floty nie powinny być dla nas najważniejsze. Cena zakupu pojazdu nie powinna być kluczowa dla wyboru odpowiednich samochodów do floty. Najważniejszy z punktu widzenia zysku firmy jest całkowity koszt użytkowania pojazdu (TCO), w którym cena zakupu samochodu jest jedynie składową i niestety (jak to w życiu bywa), często im cena zakupu auta niższa tym TCO mniej korzystne dla przedsiębiorstwa. Myśląc o TCO należy wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby firmy oraz wiele usług posprzedażowych, a w tym koszty eksploatacji pojazdu (serwisowania) oraz wartość odsprzedaży.

REKLAMA

Źródło napędu i rodzaj pojazdu

Kluczowe znaczenie dla kosztów eksploatacji ma wybór odpowiedniego napędu dla pojazdu. Zazwyczaj (oprócz klasy Premium) samochody z napędem wysokoprężnym są dużo droższe w zakupie od samochodów z jednostkami benzynowymi. Droższy jest również serwis samochodów z silnikami Diesla. Dlatego konieczne dla dokonania korzystnego wyboru jest określenie przebiegu, jaki będą przeciętnie pokonywały samochody w naszej firmie. Przy czym warto w tym miejscu uwzględnić przyszłe potrzeby firmy. Zazwyczaj w przypadku popularnych marek ze średniej półki zakup diesla opłaca się przy przebiegach powyżej 50 tys. km rocznie.
Nie bez znaczenia, także dla kosztu zakupu i możliwości wykorzystania pojazdów jest rodzaj nadwozia i możliwości przewozowych pojazdów. W tym miejscu również powinniśmy dokonać wyboru na podstawie analizy obecnych oraz przyszłych potrzeb firmy.

Co po sprzedaży?

Serwisowanie samochodów może kosztować krocie. Dlatego na etapie wyboru pojazdu trzeba wziąć pod uwagę koszty oraz częstotliwość przeglądów, koszty części zamiennych (głównie materiałów eksploatacyjnych typu klocki hamulcowe) oraz utratę wartości przez konkretną markę. Utratę wartości można przewidzieć na podstawie tabel Eurotaxu, w które uwzględniają średniorynkowe ceny pojazdów używanych lub, w przypadku gdy jest to nowy model można ustalić wartość wykupu po okresie eksploatacji z podmiotem dostarczającym samochody.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Negocjacje

Biorąc pod uwagę dwa fakty. Pierwszy, że w przypadku zakupu samochodów do floty, przynajmniej kilku sztuk, nie możemy się zgodzić na zakup tych pojazdów po cenach jednostkowego egzemplarza oraz ogromny zastój na rynku samochodów w Polsce mamy szerokie pole manewru w negocjacjach. W zależności od wolumenu sprzedaży możemy negocjować warunki nie tylko zakupu, lecz kosztów serwisu, a nawet wynegocjować w ramach umowy, że sprzedający przeszkoli nasz personel w zakresie serwisowania pojazdów.

Opracował: Tomasz Korniejew, Źródło: Moto.wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]

REKLAMA

Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA