| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Rynek wynajmu pojazdów ciężarowych cały czas na wzroście

Rynek wynajmu pojazdów ciężarowych cały czas na wzroście

Po I kwartale 2012 roku liczba rejestracji pojazdów ciężarowych wskazuje na dwie dominujące na rynku tendencje. W grupie samochodów dostawczych o DMC poniżej 3,5 tony uzyskano wzrost o 12,4 procent w odniesieniu do analogicznego okresu roku 2011.

Głównym powodem wymiany parków pojazdów ciężarowych są koszty związane z eksploatacją tych samochodów. Jako grupa zarządzamy flotą ponad 64 tys. pojazdów i z naszego doświadczenia wynika, że optymalny czas ich użytkowania wynosi pięć lat. W dużej mierze ten okres zależy od specyfiki działalności danej firmy: użytkowania miejskiego, regionalnego czy międzynarodowego pojazdów, przebiegów, a także od procesu dystrybucyjno-logistycznego. Dużą rotację samochodów we flotach obserwujemy – na przykład – wśród firm z branży FMCG. Kluczową przyczyną są tu względy ekonomiczne, czyli potrzeba obniżenia kosztów eksploatacyjnych. Innym aspektem, który jest związany z okresem użytkowania samochodów ciężarowych we flotach, jest ich niezawodność i jakość, co ma również wpływ na wizerunek firmy.

Coraz mniej ciężarówek

Po I kwartale 2012 roku liczba rejestracji pojazdów ciężarowych wskazuje na dwie dominujące na rynku tendencje. W grupie samochodów dostawczych o DMC poniżej 3,5 tony uzyskano wzrost o 12,4 procent w odniesieniu do analogicznego okresu roku 2011. Liczba rejestracji samochodów ciężarowych (nowych i używanych) powyżej 3,5 tony DMC zmniejszyła się o 18,5 procent, a w segmencie pojazdów powyżej 16 ton DMC spadek wyniósł 15,7 procent r/r.

Mało optymistyczne wyniki zanotował również segment ciągników siodłowych, gdzie spadek osiągnął 22,9 procent r/r.
Zgodnie z danymi Związku Polskiego Leasingu, na rynku finansowania ruchomości wartość finansowania samochodów ciężarowych w porównaniu do końca I kwartału 2011, po trzech miesiącach bieżącego roku była mniejsza o 8 procent, szczególnie w segmencie samochodów ciężarowych o DMC powyżej 3,5 tony. Tutaj spadek osiągnął aż 21 procent.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

FPA Group

Outsourcing księgowości, kadr i płac oraz usługi prawne i konsultingowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK