| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Wynajem długoterminowy pojazdów ciężarowych - wzrost o 70 proc.

Wynajem długoterminowy pojazdów ciężarowych - wzrost o 70 proc.

Zgodnie z danymi Związku Polskiego Leasingu, na rynku finansowania ruchomości w 2011 roku odnotowano 14,9 procent wzrostu r/r. To zasługa segmentu samochodów ciężarowych, których sprzedaż (nowych pojazdów powyżej 6 ton DMC) zwiększyła się o ponad 45 procent. Komentarz Artura Nowickiego z firmy Fraikin.

W roku 2011 nastąpił znaczący wzrost sprzedaży nowych pojazdów użytkowych. Miało to pozytywny wpływ na zwiększenie wartości aktywów finansowanych za pomocą leasingu w porównaniu do wyników z 2010 roku. Zgodnie z danymi Związku Polskiego Leasingu, na rynku finansowania ruchomości w 2011 roku odnotowano 14,9 procent wzrostu r/r. Wynik ten był w znaczącym stopniu zasługą segmentu samochodów ciężarowych, w którym sprzedaż nowych pojazdów powyżej 6 ton DMC zwiększyła się o ponad 45 procent. Najlepsze rezultaty osiągnęła gama ciągników siodłowych. Tutaj wzrost wyniósł ponad 70 procent i był związany z odbudową flot przedsiębiorców.

W oparciu o dane przedstawione przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów – zrzeszający 16 firm wynajmu długoterminowego – samochody we flotach osiągnęły na koniec 2011 roku 11,9 procent wzrostu r/r. Wśród członków PZWLP jedyną firmą zajmującą się wynajmem i zarządzaniem pojazdami ciężarowymi i dostawczymi jest Fraikin Polska, który zwiększył swoje obroty o ponad 30%. W 2012 roku Fraikin planuje zwiększyć sprzedaż o 40%. Związane jest to z bardzo dużym zainteresowaniem tą formą usługi, zarówno ze strony dużych klientów flotowych, jak i małych odbiorców.

Rynek transportowy ma się lepiej

Poprawa sytuacji na rynku transportu samochodowego towarów oraz polepszenie stanu zdolności finansowych firm transportowych przełożyły się na dobre wyniki uzyskane przez Fraikin w 2011 roku. Największy wzrost zanotowaliśmy w wynajmie długoterminowym. Nasza firma podpisywała umowy i realizowała dostawy dla klientów indywidualnych, jak i instytucjonalnych, takich jak Poczta Polska czy Centralny Zarząd Służb Więziennych. Świadczy to o wzrostowym trendzie i dynamice rynku samochodów ciężarowych oraz o dużym potencjale usługi wynajmu.

Jeszcze więcej ciężarówek

Z punktu widzenia Fraikin prognozy dotyczące rynku wynajmu pojazdów ciężarowych na rok 2012 są optymistyczne. Rynek flotowy rozwija się bardzo dynamicznie. W roku 2011 w krajach Unii Europejskiej odnotowano 9,9-procentowy wzrost r/r pod względem liczby nowych pojazdów ciężarowych różnego typu. Optymizmem napawa również fakt, że Polska zajęła siódmą pozycję w rankingu 27 krajów, rejestrując o 20,9 procent więcej pojazdów użytkowych niż w 2010 roku (dane EAMA).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK