REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przyznawanie współpracownikom dodatkowych narzędzi, a obowiązek podatkowy

Przyznawanie współpracownikom dodatkowych narzędzi, a obowiązek podatkowy.
Przyznawanie współpracownikom dodatkowych narzędzi, a obowiązek podatkowy.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy zleceniobiorca będący przedsiębiorcą otrzymujący w celu realizacji zlecenia np. telefon, laptop, samochód, winien po swojej stronie rozpoznać przychód z nieodpłatnych świadczeń?

W ramach zawieranych pomiędzy przedsiębiorcami umów o świadczenie różnego rodzaju usług współpracy (np. usług przedstawicielskich) obok realizacji wskazanego w umowie zakresu świadczeń zlecanych współpracownikowi, dopuszcza się również przekazanie  zleceniobiorcom narzędzi służących realizacji powierzonego zlecenia. W tym zakresie powierzane są zleceniobiorcom stanowiące składnik majątku zleceniodawcy różnego rodzaju narzędzia pracy w tym: samochody, laptopy, ipady, telefony. Wątpliwość może budzić czy zleceniobiorca będący przedsiębiorcą otrzymującym tego rodzaju świadczenie winien po swojej stronie rozpoznać przychód z nieodpłatnych świadczeń.

REKLAMA

Zobacz też: Zawieszenie działalności a kasa rejestrująca

Zarówno bowiem na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (zleceniobiorca – osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą) jak i ustawy o podatku odchodowym od osób prawnych (zleceniobiorca – spółka kapitałowa lub spółka komandytowo akcyjna) wartość otrzymanych innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń rodzi obowiązek rozpoznania przychodu (odpowiednio art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o PDOF oraz art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o PDOP). Na tej podstawie rozpoznanie przychodu ze świadczeń nieodpłatnych zleceniobiorcy należy zatem rozważyć zawsze wtedy, gdy podatnik otrzymuje bez obowiązku świadczenia wzajemnego rzeczy, prawa, bądź inne świadczenia lub też możliwość korzystania z nich.

Jeśli więc umowa współpracy łącząca strony będzie wskazywała, że zleceniodawca powierza narzędzia (samochód, laptop, telefon) w celu realizacji świadczeń (usług) objętych umową, za udostępnienie powyższego mienia zleceniodawca nie będzie pobierał wynagrodzenia, jednakże korzystanie przez zleceniobiorcę z narzędzi będzie wpływało na ostateczną cenę usługi objętej umową tj. wynagrodzenie zostanie skalkulowane w taki sposób, że uwzględni udostępnienie przez zleceniodawcę narzędzi, to w tym zakresie udostępnienie narzędzi nie będzie rodziło obowiązku rozpoznania przychodu z nieodpłatnych świadczeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Serwis drobnicowy jako alternatywa dla usług kurierskich?

Inna prawno podatkowa kwalifikacja będzie dotyczyła sytuacji w której zleceniobiorca zawrze umowę współpracy, która jednakowo uwzględni wartość narzędzie w kalkulacji ceny usług jednak będzie on wykorzystywał narzędzia do celów prywatnych. W tym zakresie powstanie bowiem przychód z nieodpłatnych świadczeń – przychód obejmujący wykorzystywanie narzędzi do celów prywatnych, a nie do celów związanych z realizacją zakresu umowy współpracy. Prywatne wykorzystanie powierzonych przez zleceniodawcę narzędzi rodzi po stronie zleceniobiorcy przychód z nieodpłatnych świadczeń (por. np. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 19 września 2014 r., sygn. ITPB1/415-621/14/MP).

Tekst: Tomasz Musialski, Konsultant Podatkowy w Dziale Podatków Bezpośrednich ECDDP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]

REKLAMA

Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA