| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Usługi kurierskie > Przyznawanie współpracownikom dodatkowych narzędzi, a obowiązek podatkowy

Przyznawanie współpracownikom dodatkowych narzędzi, a obowiązek podatkowy

Czy zleceniobiorca będący przedsiębiorcą otrzymujący w celu realizacji zlecenia np. telefon, laptop, samochód, winien po swojej stronie rozpoznać przychód z nieodpłatnych świadczeń?

W ramach zawieranych pomiędzy przedsiębiorcami umów o świadczenie różnego rodzaju usług współpracy (np. usług przedstawicielskich) obok realizacji wskazanego w umowie zakresu świadczeń zlecanych współpracownikowi, dopuszcza się również przekazanie  zleceniobiorcom narzędzi służących realizacji powierzonego zlecenia. W tym zakresie powierzane są zleceniobiorcom stanowiące składnik majątku zleceniodawcy różnego rodzaju narzędzia pracy w tym: samochody, laptopy, ipady, telefony. Wątpliwość może budzić czy zleceniobiorca będący przedsiębiorcą otrzymującym tego rodzaju świadczenie winien po swojej stronie rozpoznać przychód z nieodpłatnych świadczeń.

Zobacz też: Zawieszenie działalności a kasa rejestrująca

Zarówno bowiem na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (zleceniobiorca – osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą) jak i ustawy o podatku odchodowym od osób prawnych (zleceniobiorca – spółka kapitałowa lub spółka komandytowo akcyjna) wartość otrzymanych innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń rodzi obowiązek rozpoznania przychodu (odpowiednio art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o PDOF oraz art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o PDOP). Na tej podstawie rozpoznanie przychodu ze świadczeń nieodpłatnych zleceniobiorcy należy zatem rozważyć zawsze wtedy, gdy podatnik otrzymuje bez obowiązku świadczenia wzajemnego rzeczy, prawa, bądź inne świadczenia lub też możliwość korzystania z nich.

Jeśli więc umowa współpracy łącząca strony będzie wskazywała, że zleceniodawca powierza narzędzia (samochód, laptop, telefon) w celu realizacji świadczeń (usług) objętych umową, za udostępnienie powyższego mienia zleceniodawca nie będzie pobierał wynagrodzenia, jednakże korzystanie przez zleceniobiorcę z narzędzi będzie wpływało na ostateczną cenę usługi objętej umową tj. wynagrodzenie zostanie skalkulowane w taki sposób, że uwzględni udostępnienie przez zleceniodawcę narzędzi, to w tym zakresie udostępnienie narzędzi nie będzie rodziło obowiązku rozpoznania przychodu z nieodpłatnych świadczeń.

Zobacz też: Serwis drobnicowy jako alternatywa dla usług kurierskich?

Inna prawno podatkowa kwalifikacja będzie dotyczyła sytuacji w której zleceniobiorca zawrze umowę współpracy, która jednakowo uwzględni wartość narzędzie w kalkulacji ceny usług jednak będzie on wykorzystywał narzędzia do celów prywatnych. W tym zakresie powstanie bowiem przychód z nieodpłatnych świadczeń – przychód obejmujący wykorzystywanie narzędzi do celów prywatnych, a nie do celów związanych z realizacją zakresu umowy współpracy. Prywatne wykorzystanie powierzonych przez zleceniodawcę narzędzi rodzi po stronie zleceniobiorcy przychód z nieodpłatnych świadczeń (por. np. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 19 września 2014 r., sygn. ITPB1/415-621/14/MP).

Tekst: Tomasz Musialski, Konsultant Podatkowy w Dziale Podatków Bezpośrednich ECDDP

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »