REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak namierzyć przesyłkę kurierską?

Jak namierzyć przesyłkę kurierską?
Jak namierzyć przesyłkę kurierską?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Klienci wielu firm kurierskich w okresie świątecznym padają ofiarami natłoku pracy, jaka spada na kurierów. Tym samym zdarza się, że paczka nie zostaje dostarczona na czas i krąży pomiędzy miastami w Polsce. Są jednak sposoby, by śledzić trasę przesyłki i móc w porę zareagować na nieprawidłowości.

Podobnie jak zima zaskakuje drogowców, tak święta zaskakują kurierów. Nie ma przy tym znaczenia, że wzrost liczby przesyłek da się przewidzieć, czego dowodem są chociażby dane z Barometru Świątecznego Poczty Polskiej. Wynika z nich, że w grudniu paczek przybywa o 50-70 proc. w stosunku do pozostałej części roku, a mimo powtarzającej się sytuacji firmy kurierskie nie są przygotowane na nawał pracy.

REKLAMA

Okres przedświąteczny to natłok pracy dla firm kurierskich

REKLAMA

W przypadku okresu przedświątecznego można oczywiście podnosić kwestię trudnych warunków atmosferycznych – wszak pod koniec roku zdarzają się opady śniegu – i korków tworzonych przez karawany samochodów zmierzających do centrów handlowych (z raportu firmy Navi Expert wynika, że ruch w pobliżu kompleksów handlowych zwiększa się w Warszawie nawet o 30 proc., a w Poznaniu i Wrocławiu o ok. 25 proc.), ale nie zmienia to faktu, że spiętrzenie pracy jest bezwzględnym testem sprawności organizacyjnej kurierów. Często test ten jest oblewany, czego efektem jest niezadowolenie klientów.

Dodać do tego należy bałagan panujący w firmach kurierskich. Dowodów dostarczył zorganizowany niespełna rok temu przez portal lokalizacja.info test, w którym paczki wraz z urządzeniem GPS nadano za pośrednictwem UPS, DHL, DPD, FedEx i Siódemki. Efekt był tragiczny dla tej ostatniej, gdyż przesyłka zamiast do Gdańska trafiła najpierw do… Nowego Sącza, by dopiero po interwencji redakcji znaleźć się nad Bałtykiem. Pozostałe zostały doręczone prawidłowo, jednak żadna z firm nie oferowała informacji o aktualnej lokalizacji nadanej paczki. Co więcej, nie było szans na dane dotyczące dokładnej godziny dotarcia kuriera.

Zobacz też: Na co zwrócić uwagę, by przesyłka dotarła przed świętami?

Jak namierzyć przesyłkę kurierską?

Rozwiązaniem problemu stają się powoli aplikacje dla klientów umożliwiające nadawanie przesyłek i namierzanie ich, ale wciąż ich działanie jest dalekie od doskonałości. O krok dalej idą zaawansowane systemy kurierskie. Takie, w którym znaczącą rolę odgrywa konsument. A ten jest wiecznie zajęty, nie chce czekać i – przede wszystkim – pragnie mieć wiedzę na temat nadanej przesyłki. W związku z tym nowoczesne rozwiązanie musi być stale pod ręką, dostępne za pośrednictwem urządzeń mobilnych, które umożliwią także weryfikację i ewentualną zmianę realizowanego zamówienia. I wreszcie, jeżeli zajdzie taka potrzeba, umożliwią szybki i skuteczny proces reklamacji. Czy tego typu systemy to pobożne, gwiazdkowe życzenia? Niekoniecznie, czego dowody znaleźć można w sieci.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Czy można wysłać list polecony przez internet?

Wygląda na to, że da się stworzyć rozwiązanie pozwalające na namierzanie przesyłek on-line, umawianie się za pomocą smartfona z kurierem na miejsce i datę dostawy i zmianę tych parametrów niemal w każdej chwili, a przy okazji ułatwiający składanie reklamacji. Z punktu widzenia firmy kurierskiej system zapewnia kontrolę nad przesyłkami i ułatwia zarządzanie środkami mobilnymi: od pracowników na samochodach kończąc.

Tekst: Maciej Pobocha, niezależny ekspert Lokalizacja.info

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA