| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Usługi kurierskie > Jak przetransportować zwierzę pocztą?

Jak przetransportować zwierzę pocztą?

Przepisy dopuszczają przesłanie zwierząt poprzez Pocztę Polską. Jednak nie wszystkich. W dodatku jeżeli już zwierzę ma być transportowane przez Pocztę, warto sprawdzić jak taki transport przygotować.

Przepisy pocztowe precyzyjnie regulują kwestię przesyłek ze zwierzętami. Do obrotu pocztowego dopuszczone są jedynie: pszczoły, ptaki domowe i ozdobne. Takie zasady zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 29 kwietnia 2013 r. Ponadto przesyłki te muszą być odpowiednio oznaczone oraz zabezpieczone tak, aby zwierzęta podróżowały bezpiecznie. – Żywe ptaki domowe i ozdobne należy więc przesyłać w opakowaniach dostosowanych do przesyłanej zawartości: odpowiednio trwałych i mocnych – mówi Zbigniew Baranowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.

Pocztowcy pamiętają o przypadkach, gdy zwierze wydostało się z przesyłki, bo klient niedostatecznie ją zabezpieczył. – Kilka miesięcy temu po jednej z sortowni latała papuga. Zwierzę poradziło sobie z kartonowym opakowaniem, które było zbyt cienkie. Papuga po porostu wydziobała w nim dziurę – mówi Zbigniew Baranowski. Jeśli więc myślimy o przesłaniu np. papugi, to opakowanie powinno być trwałe i tak skonstruowane aby uniemożliwić wydostanie się na zewnątrz. Spód przesyłki nadawca jest zobowiązany wyłożyć materiałem chłonącym wilgoć. Opakowania powinny zatem zapewniać przesyłanym ptakom właściwe warunki na czas przemieszczania i doręczania/wydawania przesyłki. Najlepiej zapytać się specjalisty - hodowcy w jak najlepszy sposób przetransportować żywe zwierzę korzystając z usługi logistycznej.

Pracownicy Poczty Polskiej nie mają wglądu do zawartości przesyłek. – Nie wiemy, co przesyłane jest listem lub paczką, jeśli Klient nie powie o tym przy nadawaniu. Po stronie nadawcy – Klienta – jest podanie takich informacji pracownikom i odpowiednie przygotowanie przesyłki, jeśli wymaga ona specjalnego traktowania. Jeśli posiadamy wiedzę o niezgodnej z prawem zawartości – musimy odmówić realizacji usługi – dodaje rzecznik.

Nadanie przesyłką pocztową zwierząt innych, niż wymienionych w rozporządzeniu MAiC, jest naruszeniem obowiązującego w Polsce prawa. – Kilka dni temu, w sortowni w Lublinie, mieliśmy do czynienia z sytuacją, że z kontenera z przesyłkami wypełzł wąż. Zwierzę zostało zabrane do schroniska. Sprawę bada teraz policja – mówi Zbigniew Baranowski

Źródło: Poczta Polska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Fedorowska

psycholog, mediator. Kancelaria Mediacyjna „Primum Consensus”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK