| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Usługi kurierskie > Zawód: Kurier - plusy i minusy

Zawód: Kurier - plusy i minusy

Największą zaletą zawodu kuriera jest kontakt z ludźmi, główną wadą - stan polskich dróg – oto wnioski z badania TNT Express.

Celem ankiety, zrealizowanej kilka lat temu wśród kilkudziesięciu kurierów, było określenie największych atutów oraz wad tej profesji. Analiza opinii kurierów polskiego oddziału TNT Express wskazała, że największym atutem ich zawodu jest kontakt z innymi ludźmi (stwierdziło tak ponad 64 proc. ankietowanych). Kurierzy są zarazem osobami aktywnymi i lubiącymi, gdy wokół nich sporo się dzieje: świadczą o tym deklaracje, iż motywacją do wykonywania tej profesji jest związany z nią brak monotonii (ponad 12 proc.), swoboda oraz nienormowany czas pracy (ponad 8 proc.). Znaczna grupa kurierów wybrała ten zawód, ponieważ czerpie dużo przyjemności z jazdy samochodem.

O ile w kwestii pozytywnych stron kurierzy byli raczej zgodni, o tyle definiowanie zjawisk, które przeszkadzają w wykonywaniu tego zawodu, nieco ich podzieliło. Najczęściej przywoływano problemy związane z szeroko pojętą – i nisko ocenianą – infrastrukturą polskich dróg, również wobec trudnych warunków atmosferycznych (ponad 29 proc). Niemal tyle samo respondentów wskazało na związaną z ich profesją presję czasową – permanentny pośpiech oraz dużą ilość obowiązków (ponad 27 proc.).

Dobry pracodawca stara się doskonalić umiejętności swoich kurierów. TNT Express, w której barwach w Polsce porusza się ponad 800 kurierów, organizuje dla nich zawody ‘Drive me Challenge”. To autorski projekt, który ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pracy kurierów i doskonalenie obsługi klientów. Ważnym celem jest zmniejszenie zużycia paliwa i emisji dwutlenku węgla.

Kurierzy, wyłonieni w eliminacjach regionalnych, rywalizują w trzech konkurencjach: przejazd samochodem dostawczym po torze z przeszkodami, jazda na czas po śliskim okręgu oraz ekonomiczna jazda modelem osobowym. Oceny zawodników bazują na licznych kryteriach w ramach trzech kategorii: bezpieczeństwo jazdy, ekonomiczność jazdy i jakość obsługi klienta, w tym m.in. doręczenie przesyłki wrażliwej w transporcie i przesyłki wielopaczkowej. Kurierzy regularnie przechodzą również szkolenia z technik pierwszej pomocy.

Tekst: Jolanta Krupowicz, TNT Express

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Helpdesk Kadrowy Sp. z o.o.

Outsourcing kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK