REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek usług kurierskich w Polsce

Kurier
Kurier
Media

REKLAMA

REKLAMA

Jakiego typu usługi świadczy firma kurierska? Kiedy warto z nich skorzystać? Czym charakteryzuje się rynek firm kurierskich w Polsce?

Definicji firmy świadczącej ekspresowe przewozy dokumentów i towarów, potocznie nazywanej firmą kurierską, jest wiele - można byłoby je ująć w generalnym stwierdzeniu: to usługa ekspresowego transportu w oparciu o zdefiniowane terminy doręczeń. W odróżnieniu np. od firm spedycyjnych – gdzie potrzeby klientów muszą być skojarzone są z wolną przestrzenią w samolotach czy ciężarówkach, co zwykle wiąże się ustalaniem indywidualnych terminów doręczeń dla pojedynczych zleceń – usługa kurierska realizowana jest zawsze w oparciu o określone przez firmę czasy dostaw. Jest to możliwe nawet wówczas, gdy mamy do czynienia z pojedynczą, nawet niewielką przesyłką. Dzięki temu „kurier”, bez względu na rodzaj przesyłki, kierunek transportu, czy też porę roku, dzięki stworzonym na własne potrzeby siatkom własnych połączeń lotniczych i drogowych może zagwarantować termin doręczenia.
Coraz częściej usługa kurierska oferuje wartość dodaną – czyli dużo więcej, niż prosty transport przesyłki z punktu A do punktu B.

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce - rynkowi gracze i ich oferta

REKLAMA

Rodzimy rynek firm kurierskich charakteryzuje się cenną dla klientów różnorodnością – funkcjonują tu zarówno niewielkie podmioty o polskim rodowodzie, jak i ogromne firmy światowe. Oznacza to, że – w dobie tak dużej konkurencji – branża proponuje klientom bardzo zróżnicowane usługi: oferta jest naprawdę szeroka, a klient ma duże możliwości wyboru.
Rynek zagranicznych usług kurierskich w Polsce zdominowany jest przez globalne firmy kurierskie. Dla odmiany, na rynku krajowym funkcjonuje dużo więcej usługodawców. Powód takiego podziału rynku jest prosty: aby móc świadczyć zagraniczne usługi kurierskie konieczne są ogromne inwestycje (m.in. w stworzenie gęstej struktury oddziałów na całym świecie, utrzymanie floty lotniczej, odpowiednie know-how wsparte kosztownymi systemami informatycznymi). Podmiotom z rodzimym kapitałem niezwykle trudno sprostać tym wymaganiom, nie tylko w Polsce, ale generalnie na całym świecie. 

Największe firmy kurierskie przystosowują ofertę do oczekiwań rynku: o ile niegdyś ich domeną były stosunkowo nieskomplikowane transporty przesyłek dokumentowych pomiędzy zdefiniowanymi lokalizacjami, o tyle obecnie coraz większą rolę odgrywa specjalizacja i oferowanie klientom znacznie bardziej złożonych, kompleksowych usług charakteryzujących się dużą wartością dodaną. Efekt? – np. w TNT klient może zamówić standardową dostawę następnego dnia roboczego, ale również skorzystać z różnorodnych opcji serwisowych umożliwiających m.in.: dostarczenie przesyłki do rąk własnych osoby wskazanej w liście przewozowym, możliwość zlecenia dostawy w godzinach wieczornych lub sobotę, poinformowanie odbiorcy o godzinie przyjazdu kuriera, transport dokumentów zwrotnych dołączonych przez nadawcę do towaru. Co więcej, firma oferuje bardziej specjalistyczne usługi – takie jak paleta rozwiązań Special Services: przewóz towarów wymagających specjalnych warunków transportu, aranżowanych na indywidualne zlecenie klienta, w tym transport przesyłek niestandardowych, np. towarów niebezpiecznych w transporcie, próbek medycznych, transport towarów o nietypowych gabarytach.

Rynek usług kurierskich w Polsce - wartość dodana

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Najwięksi gracze rynku kurierskiego oferują klientom nie tylko usługę transportową, lecz szereg dodatkowych korzyści – np. umożliwiając monitorowanie przesyłki. W TNT Express funkcjonuje Track and Trace - zintegrowany system, umożliwiający klientom zlokalizowanie przesyłek z każdego miejsca na świecie i o dowolnej porze. Każda transportowana przez TNT przesyłka znakowana jest kodem kreskowym, a w momencie jej odbioru lub doręczenia kurier – za pośrednictwem przenośnego terminala - wprowadza do systemu wszystkie dane o przesyłce, m.in. jej numer i dane odbiorcy. Już w kilkanaście minut od wprowadzenia danych klienci TNT Express na całym świecie mogą uzyskać pierwsze informacje o statusie swojej przesyłki za pośrednictwem internetu (www.tnt.com.pl) czy telefonu (SMS lub WAP). 

W celu zapewnienia bezpieczeństwa transportowanym towarom, TNT Express korzysta z systemu nawigacji satelitarnej – funkcjonuje on m.in. we wszystkich samochodach ciężarowych, operujących w Polsce. W każdym momencie firma ma dostęp do informacji o lokalizacji samochodu, jego prędkości, przerwach na trasie, etc. Każdy sygnał alarmowy jest dokładnie weryfikowany, a informacja o zdarzeniu trafia do oficera dyżurnego najbliższej jednostki policji i centrali TNT Express.

Dodatkowo TNT przygotowało dla klientów specjalną aplikację internetową: myTNT, wspomagającą administrowanie wysyłkami oraz zapewniającą szybki i łatwy dostęp do informacji o wysyłkach poprzez przeglądarkę www, w tym - śledzenie przesyłek. Możliwości aplikacji są szerokie: myTNT umożliwia m.in. zamówienie kuriera, przygotowanie dokumentacji przewozowej, sprawdzenie ceny usługi, czasu dostawy, powiadomienie odbiorcy o przesyłce. Aplikacja archiwizuje dane o zleceniach i umożliwia wgląd w historię wysyłek. Użytecznym modułem jest książka adresowa, oferująca możliwość zaimportowania i aktualizacji adresów. Serwis daje możliwość personalizacji: każdy klient może dostosować go do własnych potrzeb. Korzystanie z aplikacji jest bezpłatne, a serwis dostępny jest w polskiej wersji językowej.

Tekst: Jolanta Krupowicz, Marketing Manager, TNT Express Poland

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA