| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Usługi kurierskie > Nadawco - sprawdzaj dokładnie co nadajesz przesyłką kurierską!

Nadawco - sprawdzaj dokładnie co nadajesz przesyłką kurierską!

Są towary, które ze względu na specyfikę lub nietypowe wymiary, wymagają specjalnych warunków transportu. Są takie, których ze względu na obostrzenia prawne i regulacje firm kurierskich, nie można przesyłać.

Towary podwójnego zastosowania

To substancje chemiczne, mikroorganizmy, bakterie, toksyny oraz urządzenia i technologie, które mogą mieć zastosowanie w produkcji lub rozwoju broni chemicznej lub biologicznej, towary i technologie istotne dla jądrowego cyklu paliwowego oraz dla wytwarzania jądrowych urządzeń wybuchowych czy technologie rakietowe. Zgrupowane są w 9 kategoriach, m.in. elektronika, komputery, urządzenia okrętowe czy czujniki i lasery. Są one objęte Międzynarodowym Systemem Kontroli Obrotu, a ich transport jest ściśle nadzorowany. W Polsce zezwolenia na ich obrót wydaje Departament Kontroli Eksportu Ministerstwa Gospodarki.

Firma transportowa musi spełniać ściśle określone warunki, potwierdzone uzyskaniem certyfikatu WSK (WSK - Wewnętrzny System Kontroli). Od wielu lat jako DHL Express, posiadamy taki certyfikat. W tym zakresie współpracujemy z organami i służbami państwowymi. Mamy też certyfikowanych specjalistów i audytorów wewnętrznych WSK. Co roku przechodzimy audyty zewnętrzne, po zaliczeniu których certyfikat jest przedłużany.

Odpowiedzialność firmy kurierskiej

W przypadku transportu rzeczy wyłączonych z przewozu firma kurierska nie ponosi odpowiedzialności za utratę lub uszkodzenie przesyłki. Wszelkie konsekwencje wynikające z przewozu takiej przesyłki ponosi jej nadawca. Mamy też przygotowane procedury postępowania w przypadku wykrycia takiej zawartości.

Jakie, to zależy od tego, co to jest. Najczęściej są powiadamiane właściwe służby i organa ścigania. Stało się tak na przykład kiedy w czasie rozładunku w jednym z naszych terminali z przesyłki wypełzł wąż. Jej nadawca nie wziął pod uwagę także tego, że w ten sposób naraził na niebezpieczeństwo zarówno naszych pracowników i kurierów jak i transportowane nielegalnie zwierzę. Zanim przygotujemy przesyłkę do wysyłki warto wziąć pod uwagę i ten aspekt.

*IATA - International Air Transport Association - Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych
** ICAO - International Civil Aviation Organisation - Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego
*** ADR - umowa europejska dotycząca międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

ECDDP Sp. z o.o.

Jedna z największych firm doradztwa podatkowego w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK