| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Usługi kurierskie > Czas dostawy przesyłki kurierskiej - na co zwrócić uwagę

Czas dostawy przesyłki kurierskiej - na co zwrócić uwagę

Czas realizacji usługi kurierskiej różni się w zależności od jej zasięgu geograficznego. Odbiorca paczki lub przesyłki może znajdować się względem miejsca nadania w tym samym mieście, nawet na sąsiedniej ulicy, jak również w innym kraju czy nawet kontynencie. W skrajnym przypadku czas doręczenia paczki lub przesyłki na sąsiednią ulicę i do innego kraju może być taki sam.

Usługa miejska może być realizowana w dwóch trybach: standardowym i ekspresowym. Średni czas realizacji usługi miejskiej w trybie standardowym określony jest na 3 godziny od momentu odbioru paczki lub przesyłki przez kuriera. Jeśli przesyłka jest pilniejsza, istnieje możliwość przyspieszenia poprzez wybranie opcji „ekspres”. Średni czas wynosi od 60 do 120 minut od momentu odbioru.

Przesyłki kurierskie: Usługa podmiejska

Czas usługi podmiejskiej jest mocno uzależniony od odległości miejscowości doręczenia od granic administracyjnych miasta, w którym paczka lub przesyłka została nadana. Przyjmując wariant maksymalny, kiedy odległość wynosi do 45 km, należy oczekiwać średnio 5 godzin na doręczenie. Jeśli odległość jest większa od 45 kilometrów, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że nadana paczka lub przesyłka zostanie zakwalifikowana w tym wypadku jako krajowa. Istnieją możliwości doręczenia w sobotę lub w Niedzielę i Święta, jednak jest to opcja dodatkowa, która wymaga uiszczenia dodatkowej opłaty.

Przesyłki kurierskie: Usługa międzynarodowa i UE

Czas usług międzynarodowych zależy najmocniej od odległości pomiędzy punktem nadania i odbioru. Tryb lotniczy jest trybem ekspresowym, w którym do fazy przewozu między krajami wykorzystywana jest flota samolotów transportowych. Jeśli chodzi o Unię Europejską, to czasy doręczenia w trybie lotniczym są w znakomitej większości analogiczne do usługi krajowej, jest to jeden dzień roboczy.

Dostawy do przykładowych krajów będących poza UE na przykładzie DHL Express to: Norwegia do 2 dni roboczych, Rosja – od 2 do 3 dni roboczych, Białoruś – do 4 dni roboczych, Ukraina do 3 dni roboczych.

Jeśli chodzi o doręczenia w głównych ośrodkach biznesowych w Azji, to na przykładzie TNT Express są to: Chiny – od 3 do 4 dni roboczych, Japonia – 3 dni robocze.

Doręczenie do USA w DHL Express wynosi do 2 dni roboczych. Ameryka Południowa w TNT Express zostanie zanalizowana na przykładzie Brazylii – od 3 do 4 dni roboczych oraz Argentyny – 4 dni robocze. Czas doręczenia do Australii jest określony w DHL Express od 3 do 4 dni roboczych. Podany czas tranzytu nie uwzględniają czasu trwania odprawy celnej, której trwanie jest niezależne od firmy kurierskiej.

W czasach kryzysu częściej niż usługi lotnicze były usługi ekonomiczne – tańsze, ale z dłuższym czasem realizacji. Transport drogowy jest główną gałęzią transportu wykorzystywaną na trasie przewozu pomiędzy krajami nadania i odbioru.

Czas doręczenia w usługach ekonomicznych na terenie UE realizowany jest w ciągu maksymalnie 5 dni roboczych od momentu nadania. Poza Unią Europejską na przykładzie TNT Express np.: Białoruś – do 6 dni roboczych, Norwegia – od 2 do 3 dni roboczych, Rosja – od 7 do 9 dni roboczych. Usługi ekonomiczne są również dostępne poza Europą, w tym wypadku firmy kurierskie szukają alternatywnych gałęzi transportu do przewozu pomiędzy krajami.

Warto poznać proponowane czasy usług kurierskich. Ta wiedza jest szczególnie pożądana przez specjalistów odpowiedzialnych w swoich firmach za planowanie wszelkiego typu operacji, które kończą się dostawą do klienta za pomocą firmy kurierskiej. W razie pytań zachęcam do osobistego kontaktu. 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Bator

Adwokat, publicysta i szkoleniowiec; absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowego Studium Prawa Własności Intelektualnej UW. Był przedstawicielem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, prawnikiem w renomowanych warszawskich kancelariach oraz w Biurze Polskiej Izby Rzeczników Patentowych. Pracował dla instytucji publicznych m.in. Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, Teatru Polskiego w Warszawie czy Urzędu m.st. Warszawy. W obszarze jego szczególnych zainteresowań znajduje się prawo nieruchomości i doradztwo w procesie inwestorskim. Ponadto w obszarze jego zainteresowań jest prawo autorskie a także prawo mediów i reklamy, postępowanie administracyjne i dostęp do informacji publicznej, zarządzanie w sektorze publicznym i organizacjach pozarządowych. W bieżącej działalności adwokackiej w szerokim zakresie zajmuje się prawem i procedurą cywilną (w tym prawem spadkowym), prowadzeniem sporów sądowych a także doradza małym i średnim przedsiębiorcom. Współpracował z Dziennikiem Polska Europa Świat, portalem dziennik.pl, Dziennikiem Finansowym The Wall Street Journal, TVP 1, TVN Warszawa. W latach 2013-2016 autor i prowadzący poradnikową audycję prawną w Programie 1 Polskiego Radia. Stały komentator Dziennika Gazety Prawnej. Wykładowca Krajowej Szkoły Administracji Publicznej i Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji z siedzibą w Warszawie, Londynie i Brukseli. Członek Izby Adwokackiej w Warszawie oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Ochrony Własności Intelektualnej (AIPPI).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK