| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Usługi kurierskie > Czy eksport towarów może być dokonany za pomocą firmy kurierskiej?

Czy eksport towarów może być dokonany za pomocą firmy kurierskiej?

Firma wysyła towar za pośrednictwem firm kurierskich do klientów (firm i osób fizycznych) poza Unię Europejską. Jakie dokumenty są potrzebne aby zastosować 0 proc. VAT?

Sprzedajemy towary kontrahentom spoza Unii Europejskiej. Dotychczas były to zawsze duże partie towaru, gdzie transport zlecaliśmy firmom spedycyjnym. Obecnie zamierzamy rozszerzyć sprzedaż i towar oferować również osobom fizycznym mieszkającym poza UE oraz małym firmom, które nie zamawiają dużych partii towaru.

Towar będziemy wysyłać za pomocą firmy kurierskiej. Jakie dokumenty powinniśmy posiadać aby zastosować preferencyjną 0 proc. stawkę podatku VAT (nie będziemy bowiem mieć komunikatu IE-599)?

W sytuacji gdy wywóz towarów w ramach dokonanej dostawy jest realizowany poza obszar Unii Europejskiej, transakcję należy rozpatrywać na zasadzie eksportu towarów. Nie ma znaczenia czy towar kupuje od polskiego podatnika inny przedsiębiorca czy też osoba fizyczna. Eksport to potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Unii. 

Eksport potwierdza urząd celny

Warunkiem jest aby transport był dokonany przez:

  • dostawcę lub na jego rzecz, lub
  • nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz (art. 2 pkt 8 ustawy o VAT).

W konsekwencji, w tym przypadku podatnik dokonujący dostawy towarów uprawniony jest do zastosowania preferencyjnej 0 proc. stawki podatku VAT pod warunkiem posiadania dokumentów celnych potwierdzających wywóz towarów poza terytorium UE.

Prawo oraz termin do zastosowania preferencyjnej stawki podatku VAT zostały uregulowane w art. 41 ust 4-11 ustawy o VAT. W sytuacji, gdy podatnik zleca wywóz przewoźnikowi, co do zasady, czynności związanych z odprawą celną dokonuje albo on sam, albo agencja celna zgodnie z wydanym jej upoważnieniem. Podobnie jest w sytuacji, gdy to nabywca zobowiązał się do wywozu towarów.

A co, gdy transport jest zlecany firmie kurierskiej?

Wówczas bowiem czynności związane z odprawą celną eksportową nie są prowadzone ani przez podatnika ani działającą w jego imieniu agencję celną.

Zdaniem Autora, prawo do ww. preferencyjnej stawki podatku VAT przysługuje podatnikowi również, gdy transport towaru zlecony jest firmie kurierskiej.

Przy wykorzystaniu firmy kurierskiej do wywozu towarów poza Unię Europejską, podmiot ten dokonuje tzw. zbiorczych zgłoszeń eksportowych. Powyższe wynika z przepisów prawa celnego, dokładnie § 20c rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych wymogów, jakie powinno spełniać zgłoszenie celne (Dz.U. Nr 94, poz. 902, z późn. zm.).

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Donata Hermann-Marciniak

Specjalistka z zakresu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Absolwentka Studiów Podyplomowych Kadry i Płace na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »