| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Usługi kurierskie > Czy eksport towarów może być dokonany za pomocą firmy kurierskiej?

Czy eksport towarów może być dokonany za pomocą firmy kurierskiej?

Firma wysyła towar za pośrednictwem firm kurierskich do klientów (firm i osób fizycznych) poza Unię Europejską. Jakie dokumenty są potrzebne aby zastosować 0 proc. VAT?

Jak czytamy w przywołanym przepisie, zgłoszenie celne o objęcie procedurą wywozu przesyłek przewożonych przez operatorów pocztowych innych niż operator publiczny, które spełniają warunki określone w art. 592a lit. m rozporządzenia wykonawczego i zawierają towary niepodlegające należnościom celnym wywozowym może być dokonane zbiorczo w jednym zgłoszeniu celnym.

W momencie nadania przesyłki firmie kurierskiej, tworzy się specjalny numer dotyczący danego zlecenia/przesyłki. Kurier z kilku przesyłek o ww. numerach tworzy jedną przesyłkę nadając jej odpowiedni numer. W sytuacji dokonania odprawy celnej i wywozu towarów poza Unię, kurier otrzymuje zbiorczy dokument celny (komunikat elektroniczny), w którym wskazane są jako towary „przesyłki kurierskie” oraz przywołany jest odpowiedni numer zbiorczej przesyłki oraz poszczególne numery poszczególnych paczek. Na podstawie otrzymanego od firmy kurierskiej komunikatu elektronicznego potwierdzającego dokonanie eksportu towarów podatnik jest uprawniony do zastosowania 0 proc. stawki podatku VAT.

Podobnie stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 18 listopada 2010 r., sygn. IPPP3/443-727/10-6/IB, w której czytamy, że:

„Jak wskazano powyżej, wnioskodawca dokonał eksportu bezpośredniego towarów. Za wystarczający dowód na udokumentowanie eksportu w przedmiotowej sytuacji należy uznać dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty, tj. elektroniczny zbiorczy komunikat IE-599 otrzymany od dokonującej wywozu na zlecenie wnioskodawcy firmy kurierskiej. Komunikat ten zawiera bowiem informację o numerze dokumentu zbiorczego AWB, który pozwala na zidentyfikowanie wszelkich danych dotyczących poszczególnych wywożonych towarów poprzez nadane im numery HAWB. Dodatkowo firma kurierska załącza kserokopie tych dokumentów do zgłoszenia celnego, natomiast wnioskodawcy do komunikatu IE-599 dołącza potwierdzoną za zgodność z oryginałem kopię dokumentu AWB oraz manifestu lotniczego”.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »