| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Skonto przy świadczeniu usługi transportowej

Skonto przy świadczeniu usługi transportowej

Firma logistyczna (polski podatnik VAT) wykonała 15.1.2017 r. na rzecz innego polskiego podatnika usługę transportową. Usługodawca przewidział rabat w formie 5% skonta, jeśli zapłata nastąpi do 10.3.2017 r. Podatnik powziął wątpliwość, czy może ująć na fakturze z tytułu sprzedaży należność z uwzględnieniem skonta oraz, jak powinien rozliczyć skonto z punktu widzenia VAT, jeżeli usługobiorca zapłaci w przewidzianym terminie.

Kwota na fakturze z tytułu usługi- bez skonta

Zgodnie z art 29a ust. 7 pkt 1 ustawy o VAT, podstawa opodatkowania nie obejmuje kwot stanowiących obniżkę cen w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty. Należy przy tym jednakże wskazać, że skonta (obniżki z tytułu zapłaty w przewidzianym terminie) nie można uwzględniać w momencie sprzedaży. W tym czasie obniżka ma bowiem charakter niepewny. Nie wiadomo bowiem, czy nabywca zapłaci w przewidzianym ternie, a więc, czy do udzielenia rabatu w ogóle dojdzie. Skonto powinno być ujęte dopiero, gdy nastąpi jego zapłata, czyli gdy wiadomo, że obniżka ceny definitywnie przysługuje. Tak więc, rabat tego typu nie powinien być uwzględniany w pierwotnej fakturze jako zmniejszenie podstawy opodatkowania VAT.

Więcej informacji na temat VAT w logistyce znajdziesz tutaj

W przedstawionej sytuacji firma transportowa powinna wystawić fakturę na całą kwotę należności, bez uwzględniania skonta. Oczywiście, na fakturze powinna znaleźć się informacja o kwocie przysługującego skonta, co wymaga art. 106e ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Niemniej podstawa opodatkowania oraz podatek należny muszą być jednakże liczone od niepomniejszonej należności.

Powyższy sposób postępowania znajduje potwierdzenie w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z 15.12.2016 r., sygn. I SA/Go 384/16. W rozstrzygnięciu tym czytamy, że „w świetle obecnie obowiązujących przepisów nie można uwzględnić skonta od razu w podstawie opodatkowania pierwotnie wystawionej faktury. Dopiero bowiem z chwilą zrealizowania skonta przez kontrahenta (ziszczenia się warunku) staje się ono prawnie skuteczne i tym samym wpływa na podstawę opodatkowania.”

Zobacz też: VAT- transport w Polsce wykonany przez firmę zagraniczną

Zaplata w terminie uprawniającym do rabatu

Zapłata w terminie, a więc spełnienie warunków do skonta, sprawia, że ma ono charakter definitywny. Dopiero wtedy można mówić o udzieleniu rabatu. W świetle zaś z art. 106j ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono obniżki ceny w formie rabatu, o której mowa w art. 29a ust. 7 pkt 1 (a więc obniżki w formie skonta) – podatnik wystawia fakturę korygującą.

Także wtedy dojdzie do obniżenia podstawy opodatkowania, o czym stanowi przywoływany wcześniej art. 29a ust. 7 pkt 1 ustawy o VAT. Co istotne, dla obniżenia podstawy opodatkowania, podatnik nie potrzebuje posiadać potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez usługobiorcę (nie ma tu zastosowania art. 29a ust. 13 ustawy o VAT).

W przedstawionej sytuacji, po otrzymaniu zapłaty firma transportowa powinna wystawić fakturę korygującą. Także do obniżenia podstawy opodatkowania powinno dojść w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik otrzyma należność.

Tekst: Michał Samborski, konsultant podatkowy ECDDP sp. z o.o.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Tobolewscy Kancelaria Doradztwa Biznesowego

Kredyty inwestycyjne, kredyt deweloperski, kredyt obrotowy, restrukturyzacja zadłużenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK