| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Czy obowiązuje płaca minimalna dla kierowców przejeżdżających przez Węgry?

Czy obowiązuje płaca minimalna dla kierowców przejeżdżających przez Węgry?

Czy obowiązuje płaca minimalna dla kierowców przejeżdżających przez Węgry? Według informacji z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa władze węgierskie doprecyzowały stanowisko w tej sprawie.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa informuje, że władze węgierskie sprecyzowały swoje stanowisko dotyczące zakresu zastosowania przepisów implementujących tzw. dyrektywę wdrożeniową, dotyczącą delegowania pracowników w ramach świadczenia usług (2014/67/UE), które weszły w życie na Węgrzech  8 lipca 2016 r.

Zobacz też: Samochodem na Węgry

Z informacji w tej sprawie uzyskanych za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP wynika, że węgierskie przepisy krajowe nie mają zastosowania do sektora transportu na Węgrzech. Zgodnie z wyjaśnieniami strony węgierskiej:

  1. Transport międzynarodowy, włącznie z kabotażem nie są objęte zakresem dyrektywy o delegowaniu pracowników.
  2. Międzynarodowy transport drogowy (załadunek i rozładunek na terenie Węgier), tranzyt i kabotaż w rozumieniu przepisów węgierskich nie stanowią delegowania. W związku z tym nie jest wymagana rejestracja przedsiębiorców transportowych, a węgierskie inspektoraty pracy nie będą podejmowały czynności związanych z kontrolami drogowymi oraz nie będą wymagały przestrzegania przepisów dotyczących delegowania w odniesieniu do kierowcy i pojazdu.
  3. Nie ma konkretnych wymagań dla przedsiębiorstw transportowych związanych z delegowaniem. Pomimo, że przepisy węgierskie nie wyłączają wprost transportu z zakresu delegowania, jak zapewnia strona węgierska, takie zapisy wynikają ze specyfiki węgierskiego kodeksu pracy, który zawiera ogólne przepisy dotyczące delegowania, bez podziału na konkretne sektory.
  4. W przypadku, gdy przedsiębiorca transportowy (przewoźnik) skontaktuje się z węgierskim Ministerstwem Gospodarki właściwym w sprawie przepisów o delgowaniu, otrzyma poniższy komunikat w jęz. angielskim:

“Pursuant to your inquiries I would like to inform you that Hungary has transposed the provisions of directive 2014/67/EU on the enforcement of directive 96/71/EC on the posting of workers, including Article 9 (1) b) as well, but transport is not explicitly indicated in the text of the relevant acts.

Although the transposing acts do not explicitly exclude the transport sector from the scope of the relevant provisions, in Hungary’s view road transport (including cabotage) does not fall within the scope of the posting of workers directive, and we believe that the application of the posting-related requirements in the transport sector is neither possible and nor appropriate.

According to the above, in cases in which a vehicle crosses the territory of Hungary without any posting activity the newly adopted requirements do not apply. In the event of posting, however, the rules in effect are applicable to the relevant employees.”

 Wersja węgierska komunikatu dostępna jest na stronie Węgierskiej Inspekcji Pracy

  1. Odnośnie do wyrażenia „aktywność związana z delegowaniem” (posting activity), o którym mowa w komunikacie węgierskim, strona wegierska wyjaśnia, że dotyczy teoretycznej i marginalnej sytuacji, która może zaistnieć podczas operacji transportowych w takich przypadkach, gdy grupa pracowników delegowanych (np. związanych z budownictwem) jest przewożona na Węgry przez kierowcę zatrudnionego przez firmę delegującą tych pracowników.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Marzec Małgorzata

Specjalista ds. HR i PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK