| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Druga techniczna dostawa LNG w lutym 2016 r.

Druga techniczna dostawa LNG w lutym 2016 r.

Druga dostawa techniczna skroplonego gazu LNG do terminalu w Świnoujściu nastąpi w lutym 2016 r. Dostawy służą rozruchowi gazoportu.

Pierwszy statek ze skroplonym gazem LNG wpłynął do terminalu w Świnoujściu. Dostawa posłuży do rozruchu technicznego instalacji. Druga dostawa, zgodnie z obecnym harmonogramem, planowana jest w lutym 2016 r. - podało Polskie LNG w komunikacie.

"Wyczarterowany przez Qatargas statek typu Q-flex, pod nazwą Al-Nuaman, dostarczył 210 tys. m sześc. gazu do nowo wybudowanego terminalu LNG w Świnoujściu. To pierwsza z dwóch planowanych dostaw, które będą zrealizowane przez Qatargas w celu schłodzenia i rozruchu instalacji polskiego terminalu. Druga dostawa, zgodnie z obecnym harmonogramem, planowana jest w lutym 2016 r." - napisało Polskie LNG w komunikacie.

"(...) kiedy terminal zostanie ostatecznie oddany do użytku, będziemy mieli możliwość sprowadzania błękitnego paliwa praktycznie z dowolnego miejsca na świecie. Będzie to narzędzie realnej dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego do Polski" - poinformował cytowany w komunikacie ministerstwa skarbu Henryk Baranowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa.

Zobacz też: Pierwszy gazowiec wpłynie do terminala LNG w Świnoujściu

W najbliższych miesiącach odbędą się testy, prace rozruchowe i odbiorowe oraz przyjęcie kolejnego statku z gazem na cele techniczne.

Dzięki inwestycji w terminal będzie można sprowadzać ok. 5 mld m. sześc. gazu rocznie. Po ewentualnej rozbudowie o trzeci zbiornik, zdolność regazyfikacyjna instalacji wzrośnie do 7,5 mln m. sześc. gazu.

Według planów pierwotnych terminal miał być oddany do eksploatacji w połowie czerwca 2014 r. W trakcie budowy inwestor dwukrotnie wydłużał ten termin. Obecnie obowiązująca umowa wskazuje za datę odbioru instalacji do użytkowania koniec maja 2016 r.

Jan Chadam, prezes Gaz-Systemu i Polskiego LNG, ocenia, że dzięki potencjałowi terminala Polska staje się istotnym podmiotem w grze o niezależność energetyczną całego regionu.

Zobacz też: Czy PKP Intercity odbierze zamówione Darty do końca roku?

"Zapewniamy bezpieczeństwo sobie i możliwość dywersyfikacji dostaw innym europejskim krajom, które łącząc systemy przesyłowe przyspieszą budowę konkurencyjnego rynku gazu" - powiedział.

PGNiG będzie odbierało dostawy gazu LNG w oparciu o 20-letni kontrakt, zgodnie z którym Qatargas dostarczy 1 mln ton LNG rocznie do terminalu w Świnoujściu. (PAP)

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK